SME
Streda, 12. máj, 2021 | Meniny má PankrácKrížovkyKrížovky

CHRONOLÓGIA: Domáce udalosti 2. až 8. marca

2. marca
Premiér Mikuláš Dzurinda povedie SDKÚ do parlamentných volieb na jeseň tohto roku. V celoslovenských voľbách o tom rozhodlo viac ako dvaapoltisíc členov strany. Dzurinda získal 65 a jeho protikandidát Ivan Šimko 35 percent hlasov.

Vybu

2. marca

Premiér Mikuláš Dzurinda povedie SDKÚ do parlamentných volieb na jeseň tohto roku. V celoslovenských voľbách o tom rozhodlo viac ako dvaapoltisíc členov strany. Dzurinda získal 65 a jeho protikandidát Ivan Šimko 35 percent hlasov.

Vybudovanie spoločného stredoeurópskeho vzdelávacieho priestoru, zjednotenie výstupných dokumentov na univerzitách resp. vysokých školách a systém uznávania dokladov bolo stredobodom záujmu na 8. stretnutí Spoločného výboru ministrov Stredoeurópskeho výmenného programu pre univerzitné štúdiá (CEEPUS) v Bratislave.

Demokratická strana (DS) pôjde do septembrových parlamentných volieb samostatne alebo v pravicovej koalícii. Za svojich prirodzených partnerov DS označila SDKÚ a Alianciu nového občana (ANO).

Slovenská herečka Zuzana Kronerová bola ocenená prestížnou filmovou cenou – Českým levom za herecký výkon vo vedľajšej úlohe vo filme Divoké včely.

Slovenskú kinematografiu vo Washingtone bude možné pozrieť si pravidelne v novom Klube slovenského filmu. Klub vznikol v spolupráci s organizáciou Friends of Slovakia na pôde slovenského veľvyslanectva a činnosť začal premietaním filmu režiséra Juraja Jakubiska Tisícročná včela.4. marca

Zástupcovia politických strán, akademickej obce, predstavitelia cirkví, záujmových združení, odborov, obecných a regionálnych zastúpení, ako aj mimovládneho sektora diskutovali na 3. zasadnutí Národného konventu o európskej budúcnosti Slovenska. Na konvente sa zúčastnil aj prezident republiky Rudolf Schuster. Národný konvent sa stretol po prvom zasadnutí Konventu o budúcnosti Európy v Bruseli.

Prezident Schuster je po pozornom preštudovaní všetkých dostupných informácií a po konzultáciách s odborníkmi presvedčený, že tender na privatizáciu SPP nebol zo slovenskej strany organizovaný tak, aby komisia v konečnom dôsledku mohla posudzovať niekoľko ponúk. "Tento fakt je minimálne rovnako prekvapujúci, ako ponúkaná cena a je veľmi pravdepodobné, že obe skutočnosti spolu súvisia," uviedol Schuster.

Predstavitelia zatiaľ neregistrovaného občianskeho združenia veriteľov BMG Invest, s.r.o. a Horizont, a.s. - Svojpomoc, začali za podpory lídrov SNS zbierať podpisy občanov pod petičné listy, ktoré chcú predložiť prezidentovi republiky. Občania v petícii R. Schustera žiadajú o pomoc pri riešení situácie poškodených občanov. Minister obrany SR Jozef Stank a veľvyslanec Ukrajiny v SR Jurij Rylač rokovali o budúcnosti ďalšej vzájomnej spolupráce v perspektívnych projektoch vojensko-technického rozvoja. V tejto súvislosti minister Stank pozval ukrajinských vojenských odborníkov na výstavu zbrojárskej techniky IDEE 2002 v Trenčíne, kde by sa mohla konkretizovať spolupráca vo vojensko-technickej oblasti.

Pravá slovenská národná strana (PSNS) jednoznačne odmietla výroky maďarských politikov v Maďarskej republike i na Slovensku o potrebe otvoriť tzv. Benešove dekréty a o vzťahoch medzi Maďarmi a Slovákmi. Poslanec NR SR za PSNS Víťazoslav Moric označil výroky vicepremiéra Pála Csákyho, že "Budapešť si musí dávať pozor na Bratislavu" a "Slováci vo svojich dejinách získali všetko zadarmo" - za poburujúce. Podľa neho, tieto slová jednoznačne svedčia o nemorálnosti politikov SMK voči našej krajine.

HZDS ostro protestovalo proti interpretácii piatkových vyjadrení V. Mečiara, ktorými reagoval na slová veľvyslanca USA pri NATO v Bruseli Nicholasa Burnsa, niektorými médiami, obzvlášť denníkom SME. Mečiar na piatkovom stretnutí so zástupcami médií v Trenčianskych Tepliciach povedal, že vyjadrenia Nicholasa Burnsa považuje HZDS za nenáležité. HZDS využije všetky zákonné možnosti na to, aby denník SME uviedol tvrdenia publikované v článku "Mečiar zase otočil: Dá sa aj bez NATO" na správnu mieru a ospravedlnil sa HZDS.

S lupom takmer tri milióny korún odišli dvaja neznámi zamaskovaní páchatelia z Ľudovej banky v Bratislave na Jesenského ulici. Páchatelia prepadli pracovníkov banky. Najskôr odzbrojili pracovníka strážnej služby, ktorému ukradli jeho zbraň a pomocou nej potom donútili pracovníčky banky, aby im vydali finančnú hotovosť.5. marca

Na návštevu SR pricestoval turecký prezident Ahmet Necdet Sezer. Po rokovaní s prezidentom Rudolfom Schusterom povedal, že Turecká republika považuje Slovensko za prvé medzi kandidátskymi krajinami na členstvo v NATO. Turecko ako členský štát NATO bude podľa Sezera na pražskom summite podporovať prijatie všetkých kandidátskych krajín, ktoré splnia stanovené podmienky. Prezidenti Schuster a Sezer sa dohodli, že naše krajiny budú spolupracovať aj vo vojenskej oblasti.

Pozitívne hodnotenie úlohy, ktorú pri garancii rešpektovania ľudských práv zohráva Ústava SR, obsahuje výročná správa o rešpektovaní ľudských práv na Slovensku v roku 2001, ktorú uverejnilo Ministerstvo zahraničných vecí Spojených štátov amerických. Na druhej strane správa uvádza výhrady voči pokračujúcej diskriminácii etnických menšín. Správa pozitívne hodnotí napríklad ústavné zakotvenie nezávislosti súdnictva, zákazu týrania, zákazu svojvoľného porušovania súkromia a väznenia, ako aj ústavnú ochranu základných práv pracujúcich, atď. Podmienky v slovenských väzniciach správa charakterizuje ako zodpovedajúce medzinárodným štandardom.

S ostrou kritikou finančných východísk rozširovania EÚ, ktoré nedávno zverejnila Európska komisia (EK), vystúpila na hodnotiacej konferencii slovenskej zahraničnej politiky v Bratislave vicepremiérka Kadlečíková. "Európska komisia sa k nám veľkoryso nespráva - a nie je to ani žiadny romantický partner," vyhlásila pred zástupcami vlády, diplomatických misií a novinármi. Podľa nej je nevyhnutné, aby Visegrádska štvorka (V4) postupovala v tomto smere spoločne, aj keď neočakáva zásadnú zmenu finančného rámca, ale len zmenu kritérií. "Je škoda, prečo sme sa v rámci V4 rozhádali," dodala Kadlečíková.

HZDS bude v parlamente iniciovať vyslovenie nedôvery vláde Mikuláša Dzurindu, informoval podpredseda hnutia Sergej Kozlík. Politické grémium HZDS poverilo poslanecký klub, aby pripravil návrh na vyslovenie nedôvery. Ten by mal byť do parlamentu predložený už na budúci týždeň. Dôvodmi na vyslovenie nedôvery vláde je prehlbujúca sa nezamestnanosť a krach nebankových inštitúcií.

Poslanecký klub PSNS podporí iniciatívu HZDS na vyslovenie nedôvery vláde. Ako uviedol predseda PSNS Ján Slota, vládu treba odvolať pre vysokú úroveň nezamestnanosti, za krach nebankových subjektov a najmä kvôli predaju 49 percent akcií SPP hlboko pod ich skutočnú hodnotu. Dodal, že v prípade odvolania súčasnej vlády by privítal vypísanie predčasných parlamentných volieb už v júni tohto roku.

SNS privítala iniciatívu HZDS na vyslovenie nedôvery vláde v NR SR. Ako zdôraznila predsedníčka SNS A. Malíková, národniari oceňujú postup HZDS, ktorým sa hnutie pripája k snahe SNS zabrániť rozkrádaniu majetku občanov postihnutých krachom nebankových inštitúcií. V prípade odvolania vlády premiéra Mikuláša Dzurindu SNS bude presadzovať, aby do jesenných parlamentných volieb nastúpila vláda odborníkov.

Vstup do NATO ako prioritu HZDS potvrdil bývalý podpredseda hnutia, poslanec Vojtech Tkáč. Základná orientácia prijatá na sneme v Trnave, platí. Môže ju meniť len snem, nie predseda alebo niekto iný, vyhlásil v diskusii na hodnotiacej konferencii zahraničnej politiky, ktorá sa pod heslom Slovensko a jeho integračné vyhliadky, zišla v Bratislave. V reakcii na výroky predsedu hnutia Vladimíra Mečiara, Tkáč konštatoval, že takúto zmenu v zahraničnopolitickom smerovaní možno urobiť opäť iba na sneme. Ak by sa to stalo, on osobne by v hnutí skončil.

Spokojnosť so zvýšením obratu vzájomného obchodu na 155 miliónov amerických dolárov vyjadril po stretnutí s ministrom zahraničných vecí Rumunska Mirceom Geoanom minister Kukan.

Komisia pre riadenie a koordináciu v procese privatizácie SPP poverila privatizačného poradcu vlády - spoločnosť Credit Suisse First Boston (CSFB), aby rokoval s konzorciom troch záujemcov o kúpu 49-percentného podielu štátu v plynárňach o zvýšení ponúknutej ceny, informoval vicepremiér Ivan Mikloš, podľa ktorého by sa tieto rokovania mali ukončiť tak skoro, ako je to možné. Podľa vicepremiéra je cena, ktorú konzorcium za predávaný podiel ponúklo, dobrá. "Je to cena, ktorá je pomerne vysoko nad úrovňou prvej ceny stanovenej konzorciom v predbežnej ponuke, je tiež vyššia ako horná hranica obidvoch odhadov ceny, ktoré v uplynulých mesiacov uskutočnil CSFB," povedal Mikloš.

V prípade, že vláda nebude ochotná rokovať o zmenách týkajúcich sa predaja 49-percentného balíka akcií SPP, podporí SDĽ návrh predsedu Smeru Roberta Fica, ktorý chce iniciovať rokovanie o privatizácii SPP na najbližšej parlamentnej schôdzi. Vyhlásil to po stretnutí predsedov oboch strán šéf SDĽ Pavel Koncoš. Obaja politici sa zhodli, že vláda by mala iniciovať rokovania o zmene ceny za privatizovaný balík akcií, ako aj zmeny v transakčných dokumentoch.

Vyšetrovateľ Krajského úradu vyšetrovania v Košiciach začal trestné stíhanie vo veci pre trestné činy podvodu a porušovania záväzných pravidiel hospodárskeho styku v súvislosti so spoločnosťou AGW.6. marca

Prezident republiky Rudolf Schuster podpísal štyri zákony, medzi nimi kontroverzný vysokoškolský zákon, ktorý zavádza bezplatné externé štúdium na vysokých školách, proti čomu mali vysoké školy vážne výhrady.

Turecký prezident Ahmet Necdet Sezer na rokovaniach s premiérom Dzurindom podporil začlenenie SR do NATO. Turecký prezident a slovenský premiér hovorili aj o snahe oboch krajín začleniť sa do EÚ.

Vláda prerušila do konca mesiaca rokovanie o dobudovaní celoplošnej dátovej siete Govnet, ktorá má v rámci projektu Komplexného automatizovaného systému Rady obrany štátu (KASROŠ) spojiť centrálnu a miestnu štátnu správu. Vláda si vyžiadala ďalšie stanoviská, aby mohla prijať rozhodnutie.

Slovensko bude mať deväť národných parkov. Vláda rozhodla o vyhlásení Veľkej Fatry za národný park v takmer identických hraniciach, ako mala doterajšia chránená krajinná oblasť. Zmena má predovšetkým zatraktívniť Veľkú Fatru pre turistov, na vlastnícke vzťahy či pravidlá nakladania s pôdou a ťažby dreva nebude mať vplyv.

Premiér Dzurinda poveril ministra spravodlivosti Jána Čarnogurského, aby pripravil opatrenia na urýchlenie konania v kauzách bývalých príslušníkov SIS. Mikuláš Dzurinda už pred týždňom vyhlásil, že je veľmi nespokojný s postupom súdov v týchto trestných veciach. Podľa neho existujú nástroje na urýchlenie konania, v čom by mala zohrať úlohu najmä štátna správa súdov. Ako príklad neprípustného postupu uviedol kauzu triptychu Klaňanie sa troch kráľov, kde prokurátor vzniesol obžalobu, ale súd od decembra 2000 nevytýčili hlavné pojednávanie.

Dnes sa už dá s určitosťou povedať, že v prípade, že bude Vladimír Mečiar predsedom budúcej slovenskej vlády, Slovensko pozvánku do NATO určite nedostane. Vyhlásil to člen nemeckého Spolkového snemu a viceprezident Parlamentného zhromaždenia NATO Markus Meckel počas diskusie, nasledujúcej po jeho prednáške o aktuálnom postoji Nemecka k otázke rozširovania NATO a EÚ, ktorá sa konala na Ministerstve obrany SR.

Agenti americkej FBI pomôžu Slovensku v boji proti rasizmu a xenofóbií. Vicepremiér Pál Csáky uviedol, že budú trénovať našich policajtov zvládnuť zložité situácie v rámci akčného plánu predchádzania všetkým formám diskriminácie, ktorý schválila vláda. Plán obsahuje programy vo vzdelávacej a kultúrnej oblasti a ráta s výchovou prokurátorov, sudcov, štátnych i mestských policajtov, sociálnych pracovníkov a zdravotníkov.

Na úrovni štátnych tajomníkov nebola spolupráca medzi krajinami Visegrádskej štvorky nikdy prerušená. "Neexistoval dôvod spoluprácu prerušovať a ani tak urobiť nemienime, pretože musíme prerokovať viaceré témy dôležité tak z hľadiska regionálneho, ako aj celoeurópskeho," povedal štátny tajomník MZV SR Ján Figeľ v predvečer stretnutia štátnych tajomníkov V4 a Talianska v Ríme, ktoré sa bude venovať rozširovaniu EÚ, jej budúcnosti a vývoju prístupového procesu.

Na ohrozenie základov pokojného spolužitia národov v stredoeurópskom priestore, kvôli otváraniu tzv. Benešových dekrétov maďarským premiérom Viktorom Orbánom, upozornila listom veľvyslancov víťazných mocností v druhej svetovej vojne predsedníčka SNS A. Malíková. Pripomenula, že otváraním spomínaných prezidentských dekrétov sa spochybňujú výsledky druhej svetovej vojny, čo vytvára priestor aj pre možné nastoľovanie požiadaviek na revíziu hraníc v Európe a uplatňovanie "historických nárokov národov na vlasť".

Nemajetkovú ujmu vo výške šesť miliónov korún bude musieť zaplatiť Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR bývalému predsedovi Okresného súdu v Žiline Pavlovi Polkovi. Zaviazal ho k tomu rozhodnutím Okresný súd Bratislava III. Podľa verdiktu súdu ministerstvo spravodlivosti porušilo zákon, keď od Polku žiadalo koncom roka 1999 finančné priznanie. Polka ho vyplniť odmietol a minister spravodlivosti ho následne odvolal z funkcie predsedu súdu.

Po českých televíznych staniciach miznú z programovej ponuky slovenských káblových spoločností aj české rádiá. Už v polovici februára zmizli z ponuky najväčšej káblovej spoločnosti na Slovensku - UPC, všetky zahraničné rozhlasové stanice, vrátane štyroch českých - Českého rozhlasu 1 Rádiožurnálu, Českého rozhlasu 3 Vltava, Rádia Impuls a Frekvence 1. Hovorkyňa UPC Slovensko Petra Petrlová zdôvodnila tento krok absenciou súhlasu prevádzkovateľov staníc so šírením ich programu na území SR. "Nakoľko niektoré zahraničné rádiá nie sú oprávnené udeliť súhlas s ich retransmisiou káblovými operátormi iných štátov z dôvodov porušovania autorských práv, spoločnosť bola nútená vyradiť ich z ponuky," povedala Petrlová.

Po siedmy raz sa stretol bratislavský primátor s talentovanou mládežou stredných škôl, ich pedagógmi a trénermi. Jozef Moravčík pozval 94 úspešných mladých ľudí, ktorí prostredníctvom športu, kultúry, jazyka, ako aj prírodných a technických vied šírili dobré meno Bratislavy i celého Slovenska často aj za hranicami. Zároveň ocenil prácu 66 pedagógov, ktorí ich pripravovali.7. marca

Prezident nemusí po tohtoročných parlamentných voľbách poveriť zostavením vlády víťaza volieb. Po skončení rozhovorov s generálnym tajomníkom NATO Georgeom Robertsonom v Bruseli to pripustil prezident SR Rudolf Schuster. Všetko však podľa neho bude závisieť od výsledkov parlamentných volieb. "Moja úloha po voľbách bude vybrať premiéra, ktorý bude pokračovať v pozitívnej práci začatej po roku 1998," uviedol Schuster. G. Robertson po stretnutí s R. Schusterom konštatoval, že tohtoročné parlamentné voľby na Slovensku budú najdôležitejšími voľbami v histórii Slovenska. "Celý svet bude pozorne sledovať občanov SR a to ako sa rozhodnú," povedal. "Obyvatelia SR, ktorí chcú byť v NATO musia za NATO hlasovať vo voľbách, uviedol Robertson. Neskôr toto vyjadrenie doplnil: "Obyvatelia SR, ktorí chcú byť v NATO, musia hlasovať za strany, ktoré ho dovedú do NATO." R. Schustera na jednodňovej návšteve centrály NATO v Bruseli sprevádzal minister Kukan a ďalšie osobnosti. Slovenský prezident sa v belgickom hlavnom meste stretol tiež s veliteľom spojeneckých síl v Európe (SACEUR) generálom Josephom W. Ralstonom a s predsedom Vojenského výboru NATO (MC) admirálom Guidom Venturonim. Okrem toho sa stretol aj so stálymi predstaviteľmi Veľkej Británie, Nemecka, Česka, Kanady a Nórska pri NATO. R. Schuster sa po záverečnej tlačovej konferencii vráti v podvečer späť do vlasti.

Slovensku sa zrejme do aprílových maďarských volieb nepodarí dohodnúť na deklarácii k zákonu o zahraničných Maďaroch. Podľa štátneho tajomníka MZV SR Jaroslava Chleba sme však pripravení o tejto téme rokovať s každou budúcou vládou. Chlebo potvrdil, že už odoslal odpoveď na ostatný list maďarského partnera Zsolta Németha napriek tomu, že uprednostňuje osobné rokovania, ktoré Budapešti opakovane navrhuje bez pozitívnej odozvy. V liste upozornil, že Slovensko nemieni hovoriť o podmienkach uplatňovania sporného zákona na svojom území.

Celoslovenskú súťaž pre študentov stredných a vysokých škôl s názvom Tri symboly Slovenska na eurominciach vyhlásil na pôde Trenčianskej univerzity premiér Mikuláš Dzurinda. Cieľom súťaže je spropagovať Slovensko a nájsť jeho tri najvýstižnejšie symboly, ktoré by sa po budúcom vstupe Slovenska do EÚ a následne do Európskej menovej únie mohli objaviť na minciach spoločnej euromeny.

Združenie sudcov Slovenska (ZSS) žiada poslancov v parlamente, aby do programu 56. schôdze schválili aj vládny návrh zákona o Súdnej rade SR. Prezident ZSS Juraj Majchrák uviedol, že poslanci už dvakrát tento prezidentom vrátený zákon na rokovanie parlamentu nezaradili. Združenie je touto situáciou znepokojené, pretože novela ústavy kreovaním Súdnej rady SR vytvorila predpoklady na ďalšie posilnenie nezávislosti a samosprávy súdnictva a inštitucionálneho oddelenia súdnej moci.

Dlhodobo medializovaný pracovný návrh novely zákona o slobodnom prístupe k informáciám z dielne ministerstva školstva bude na základe dohody medzi zástupcami mimovládnych organizácií (MVO) a ministerstva školstva prepracovaný do dvoch týždňov. Ako uviedol po stretnutí so zástupcami MVO minister Ftáčnik, so súčasnou novelou nebol spokojný ani o sám, keďže nebola dostatočne dôsledne spracovaná a v niektorých prípadoch obmedzovala prístup k informáciám.

Novinárka rómskeho mesačníka Romano ľil nevo Denisa Havrľová zvažuje po zamietnutí jej sťažnosti na správanie sa policajta právne kroky proti záverom policajnej inšpekcie. "Pravdepodobne podáme žalobu na ochranu osobnosti, alebo podanie na prokuratúru na preskúmanie zákonnosti postupu policajnej inšpekcie, rozhodneme sa však až po preštudovaní rozhodnutia inšpekcie, povedal Havrľovej právny zástupca Ján Hrubala. Havrľovú síce závery inšpekcie, ktorá vyhodnotila jej sťažnosť ako neopodstatnenú neprekvapili, podľa nej sú však zarážajúce. "Čo ešte môžeme očakávať, keď si policajt môže dovoliť ponížiť človeka bez toho, aby boli za jeho prístup vyvodené adekvátne dôsledky," pýta sa Havrľová.

Prechod niektorých kompetencií v oblasti kultúry zo štátnej správy na Žilinský samosprávny kraj (ZASK) boli hlavnou témou rokovania ministra Kňažka s predsedom žilinskej samosprávy Jozefom Tarčákom. Do zriaďovacej pôsobnosti žilinského VÚC totiž od 1. apríla prejde 23 kultúrnych inštitúcií, z toho štyri múzeá, päť galérií, päť knižníc, päť osvetových stredísk a dve divadlá a hvezdárne. Výnimkou je Štátny komorný orchester Žilina, ktorý prejde od apríla do pôsobnosti ministerstva.8. marca

Komisia pre prípravu a realizáciu privatizácie Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) odporučila vláde SR prijať ponuku trojčlenného konzorcia na kúpu 49-percentného podielu v plynárňach za nezmenenú cenu 130 mld. Sk.

Príspevok krajín, kandidujúcich na vstup do NATO, do boja proti terorizmu a bezpečnostno-politická situácia na Balkáne boli hlavnými témami dnešného stretnutia ministrov zahraničných vecí Vilniuskej skupiny v macedónskom Skopje. Za SR sa stretnutia zúčastnil minister zahraničných vecí Eduard Kukan.

Okamžité vyvodenie trestnoprávnej zodpovednosti voči ministrovi Petrovi Magvašimu a exministerke Brigite Schmögnerovej za zneužitie právomoci verejného činiteľa vo veci predaja pohľadávok Sociálnej poisťovne a Slovenskej konsolidačnej spoločnosti žiada SNS. Ako vyhlásil podpredseda strany Viliam Oberhauser, predaj týchto pohľadávok v hodnote 6,5 miliardy korún len za 21 miliónov korún je jednoznačne "vhodný" na trestné stíhanie zodpovedných ľudí. Podľa neho sa touto otázkou mal zaoberať aj Výbor NR SR pre sociálne veci a bývanie.

Dlhodobo medializovaný pracovný návrh novely zákona o slobodnom prístupe k informáciám z dielne ministerstva školstva bude na základe dohody medzi zástupcami mimovládnych organizácií (MVO) a ministerstva školstva prepracovaný do dvoch týždňov. Ako uviedol minister Ftáčnik po štvrtkovom stretnutí so zástupcami MVO, so súčasnou novelou nebol spokojný ani on sám, lebo nebola dostatočne dôsledne spracovaná a v niektorých prípadoch obmedzovala prístup k informáciám. Podľa neho však prvoradým cieľom MŠ SR bolo vylepšiť informačný zákon tak, aby bolo kvalitnejší a lepšie slúžil občanom. Termín predloženia novely do vlády je 31. marec, pričom do NR SR sa môžu zákony predkladať najneskôr do 26. apríla.

Bratislavský primátor Jozef Moravčík sa v Prahe spolu s primátormi hlavných miest kandidátskych krajín zúčastňuje na jednodňovej konferencii pod názvom Hlavné mestá pre rozšírenie Európskej únie (EÚ). Na konferencii sa zaoberajú úlohou hlavných miest v informovaní o EÚ, verejnou mienkou a povedomím verejnosti o únii a jej rozšírení z aspektu úloh a možností miestnych samospráv, ako aj spoluprácou s mimovládnymi organizáciami, ministerstvami a dotknutými organizáciami v informačnom procese.

Únia žien Slovenska (ÚŽS) vyzvala poslancov NR SR, aby odložili stranícke tričká a hlasovali za prijatie zákona o náhradnom výživnom a fonde náhradného výživného. O stanovisku únie informovala predsedníčka žilinskej Krajskej organizácie ÚŽS Alena Kuniaková. Zákon sa dostal do druhého čítania a podporujú ho okresné organizácie ÚŽS, členky ženského parlamentu, spolku VEDAM a odborníčky, ktoré vo štvrtok diskutovali o zákone pri okrúhlom stole v Žiline.

Násilie páchané na ženách je v Európe veľmi častým javom a preto boj proti nemu sa musí stať jednou z priorít EÚ. Pri príležitosti Medzinárodného dňa žien to v Bruseli vyhlásila komisárka EÚ pre zamestnanosť a sociálne záležitosti Anna Diamantopulová. Podľa údajov Európskej komisie (EK) ženy v istej vekovej kategórii umierajú častejšie v dôsledku násilia ako rakovinových ochorení alebo autohavárií. Medzinárodný deň žien je v európskej pätnástke už tradične príležitosťou na kritiku zlého zaobchádzania, s ktorým sa ženy stretávajú aj v tých najvyspelejších štátoch Európy. Násiliu zo strany svojho partnera je aspoň raz v živote vystavená každá piata Európanka.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Chcete mať pasívny príjem vďaka investovaniu? Ako začať?
 2. Najbrutálnejšie preteky sveta? Extreme E je Formulou 1 v teréne
 3. Tip na rodinné kombi 4x4 v plnej výbave do 30 000 eur
 4. Tatra banka ako prvá banka na Slovensku vydala zelené dlhopisy
 5. Túžite bývať vo svojom za pár mesiacov? Realita s Variant-Haus®
 6. Toto je budúcnosť dopravy. Vyhrajú elektromobily, autá na vodík alebo hybridy?
 7. Chcete, aby mali školáci Čerstvé hlavičky? Hlasujte
 8. Klus, Pirošíková, Bošňák dnes o 17.00 o slobode cestovania
 9. Praktické rady, ako zmierniť prejavy alergií. Kľúčom je interiér
 10. Portfólio manažér: Čaká nás dobré obdobie pre ekonomiku
 1. Tretia generácia očných špecialistov prichádza do Košíc
 2. Klus, Pirošíková, Bošňák dnes o 17.00 o slobode cestovania
 3. Chcete, aby mali školáci Čerstvé hlavičky? Hlasujte
 4. Nákupy, ktoré rozbúchajú srdce v nákupnom centre Novum Prešov
 5. Najbrutálnejšie preteky sveta? Extreme E je Formulou 1 v teréne
 6. Vyhrajú elektromobily, autá na vodík alebo hybridy?
 7. Praktické rady, ako zmierniť prejavy alergií. Kľúčom je interiér
 8. Posúvajú svet k lepšiemu: Sociálni inovátori
 9. Kupujete nový spotrebič? V PLANEO Elektro naň dostanete zľavu
 10. Tip na rodinné kombi 4x4 v plnej výbave do 30 000 eur
 1. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú? 15 872
 2. Portfólio manažér: Čaká nás dobré obdobie pre ekonomiku 13 864
 3. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe 11 398
 4. Pätnásť gréckych ostrovov, kde strávite skvelú letnú dovolenku 11 258
 5. SME Elektromobilita: Ako nabíjať? Aký majú dojazd? 9 064
 6. O pro-agingu so Soňou Müllerovou, Deň matiek a ekošpeciál 7 807
 7. Zaujímavé príležitosti po kríze. Analytici radia, kam investovať 6 946
 8. Vyhrajú elektromobily, autá na vodík alebo hybridy? 6 688
 9. Hokejové hviezdy v biznise nezažiarili. Až na jednu výnimku 6 672
 10. Tatra banka ako prvá banka na Slovensku vydala zelené dlhopisy 5 920
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Polícia kontroluje nočný zákaz vychádzania.

Vláda uvažuje, ako udržať zdravotníkov v práci aj bez núdzového stavu.

7 h

Falošné registre sú problémom už roky.

8 h

Neprehliadnite tiež

Polícia kontroluje nočný zákaz vychádzania.

Vláda uvažuje, ako udržať zdravotníkov v práci aj bez núdzového stavu.

7 h
Ilustračná fotografia.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 386-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 077 obetí.

35m