Upozornil, že ak po nadobudnutí účinnosti Smernice o službách budú jednotlivé krajiny stále brániť voľnému pohybu pracovníkov, nastane kritická chvíľa. "Títo pracovníci budú limitovaní vo svojej vôli zmeniť zamestnávateľa, aj keby takáto zmena bola prínosom nielen pre nich, ale aj pre danú cieľovú krajinu. Toto riziko môžeme odstrániť tak, že zrušíme prechodné obdobia," uviedol dnes pre agentúru SITA Maňka.
Zdôraznil, že príčinou problémov krajín, ktoré nechcú zrušiť prechodné obdobia, rozhodne nie je, ani nemôže byť voľný pohyb pracovníkov. "Tieto štáty by mali urýchlene riešiť pravú príčinu svojich hospodárskych problémov. Potom aj oni budú voľný pohyb pracovníkov pokladať za výhodu, a nie za ohrozenie," vyhlásil Maňka.
Aj správa Európskej komisie z 8. februára podľa Maňku jednoznačne ukazuje, že mobilita pracovníkov v rámci EÚ má pozitívne efekty. Migrujúci pracovníci totiž pomohli eliminovať nedostatky na pracovnom trhu, pomohli odstrániť nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily v danom prostredí a znížili potenciál nelegálnej práce. "Migrujúci pracovníci tak prispeli k lepšej ekonomickej efektívnosti v Európe," dodal Maňka.