Bratislava 9. marca (TASR) - Hnutie za demokratické Slovensko (HZDS) je principiálne proti privatizácii Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) a podnikne všetky politické kroky, využijúc 42 poslaneckých mandátov NR SR, aby tento proces zvrátilo. Povedal to dnes v relácii SRo Sobotné dialógy poslanec Miroslav Maxon, ktorý privatizáciu SPP označil za lúpež tisícročia.
Predseda Aliancie nového občana (ANO) Pavol Rusko nespochybnil nutnosť privatizovať SPP, vyslovil však výhrady voči cene, spôsobu realizácie tendra na výber kupcu 49-percentného podielu v SPP. Podľa jeho slov by sa mala privatizácia SPP odložiť o rok. V tejto súvislosti poznamenal, že vláda vďaka vysokému deficitu štátneho rozpočtu, katastrofálnej situácii v sociálnych a zdravotných fondoch, ale aj vzhľadom na vývoj schodku obchodnej bilancie sa snaží získať za každú cenu prostriedky a udržať si imidž reformátora, avšak je to na škodu veci a negatívne to ovplyvňuje celý proces privatizácie. Odloženie o rok by podľa jeho názoru znamenalo lepšiu cenu a dôkladnejšiu prípravu na celý proces.
Podpredseda vlády pre ekonomiku Ivan Mikloš označil ponuku 130 miliárd Sk zo strany konzorcia tvoreného spoločnosťami Ruhrgas, Gaz de France a Gazprom za dobrú. Ako zdôraznil, cena je o 42 percent vyššia oproti predbežnej ponuke tohto konzorcia spred niekoľkých mesiacov. Taktiež spôsob realizácie medzinárodného tendra označil za štandardný. Odmietol porovnávanie predaja SPP s predajom českého Transgasu, keďže Česi predávali takmer 100-percentný podiel, kým Slovensko minoritný podiel vo výške 49 percent. Ak by aj Slovensko predávalo celý podiel, bola by cena približne 5,5 miliardy USD. V prípade Slovenska si štát ponecháva v SPP majoritu a transakčné dokumenty po zapracovaní výhrad a pripomienok mu zaručujú možnosť efektívneho podieľania sa na činnosti slovenského plynárstva.
Taktiež odmietol výhrady svojich partnerov v diskusii vznesené voči privatizačnému poradcovi vlády na predaj 49-percentného podielu SPP spoločnosti Credit Suisse First Boston. Aj tento bol vybratý na základe medzinárodného tendra, ktorý bol maximálne transparentný, a o jeho výbere rozhodli najlepšie podmienky, ktoré zo zúčastnených strán CSFB ponúkol.