Bratislava 9. marca (TASR) - Minister zahraničných vecí Eduard Kukan dnes kategoricky odmietol, že vyjadrenia predstaviteľov krajín NATO o nedôvere voči Vladimírovi Mečiarovi v súvislosti s rozširovaním aliancie sú na objednávku súčasnej vládnej koalície.
Tieto vyhlásenia Kukan nepovažuje za zasahovanie do vnútorných záležitostí SR, ale chápe ich ako upozornenie. "Nediktujú, ako majú ľudia (vo voľbách) hlasovať. Myslím si, že ľudia majú vedieť, aký dopad alebo aký dôsledok bude mať ich hlas," povedal dnes v diskusnej relácii Rádia Twist Duel alebo dialóg.
Podľa Kukana treba odmietnuť úvahy akéhokoľvek slovenského politika o tom, že Slovensko sa môže zaobísť aj bez členstva v NATO. Povedal, že ak SR nevstúpi do aliancie, bude druhoradou krajinou s menšími zahraničnými investíciami a zložitejšími podmienkami pre ekonomický rozvoj.
Vyhlásenia veľvyslancov USA či ČR pri NATO Nicholasa Burnsa a Karla Kovandu považuje poslankyňa HZDS Irena Belohorská za netaktné a hrubo porušujúce diplomatické zvyklosti. Myslí si, že po takýchto vyhláseniach bude mať HZDS ešte viac podpory ako doteraz. "Slováci jednoducho nebudú rešpektovať, že tu niekto takýmto spôsobom diktuje, kto má byť už víťazom parlamentných volieb," povedala. Belohorská ďalej konštatovala, že HZDS je na Slovensku jediná stabilná politická strana s 30-percentnou podporou. Na otázku, či je HZDS ochotné vymeniť svoju účasť vo vláde za vstup do NATO, uviedla, že ak by na to prisvedčila, znamenalo by to signál pre voličov, že HZDS nejde k voľbám.
V súvislosti s otváraním otázky tzv. Benešových dekrétov maďarským premiérom Viktorom Orbánom vyjadril Kukan názor, že odmietnutie plánovanej schôdzky premiérov krajín V4 zo strany slovenského i českého premiéra bolo adekvátne. Príležitosť na najbližšie spoločné stretnutie premiérov bude podľa neho počas summitu EÚ v Barcelone 15. marca.