Púchov 14. marca(TASR) - Zákazku za takmer 13 miliónov korún zadal bez verejnej súťaže Podnik technických služieb mesta Púchov. Použitie rokovacieho konania bez zverejnenia, ktoré je najmenej transparentnou metódou verejného obstarávania, zdôvodnila mestská "eseročka" mimoriadnou udalosťou a časovou tiesňou.
Predmetom zákazky je obnova vozového parku. Technické služby kúpia štyri autá so špeciálnou úpravou - na vývoz veľkoobjemových kontajnerov so snehovou radlicou a nadstavbou na zimný posyp, vozidlo na zvoz komunálneho odpadu, vozidlo s plošinou pre elektrikárov a dodávkový automobil pre stavbárov. Zákazku dostala žilinská firma Procar.
Technické služby podľa konateľa Mariána Mjartana mali k dispozícii tri ponuky a vybrali tú najlacnejšiu. Rokovacím konaním bez zverejnenia postupovali vraj preto, že objednané vozidlá majú špeciálne nadstavby a ich dodacia lehota je dlhšia. "Tá časová tieseň je predovšetkým preto, že sa jedná totálne o špecializované vozidlá. Aby sme mohli vozidlá využívať, tak je tu táto časová tieseň, pretože nejde len o základný automobil, ale najmä o špecializovanú a upravovanú nadstavbu," tvrdí Mjartan. Podľa jeho slov technika vo firme je zastaraná a používajú 33-ročné autá. Nové vozidlá by mali dostať v júli alebo auguste.
"Špeciálna úprava auta nie je mimoriadna udalosť, keď je to súčasť predmetu zákazky," konštatovala Katarína Brtáňová, riaditeľka odboru legislatívy a metodiky Úradu pre verejné obstarávanie. Úrad však podľa jej slov môže zaujať stanovisko k opodstatnenosti rokovacieho konania bez zverejnenia až po vykonanej kontrole.
"Keď hovoríme o časovej tiesni v súvislosti s rokovacím konaním bez zverejnenia, musí tam byť existencia mimoriadnej udalosti, ktorú obstarávateľ nemohol predvídať. Potom tam musí byť časová tieseň, že nie je možné dodržať časové limity, ktoré sú stanovené pri iných súťažných metódach a medzi nepredvídateľnou okolnosťou a časovou tiesňou, ktorá z nej vyplýva, musí byť kauzálna väzba," dodala Brtáňová.
Ak obstarávateľ neopodstatnene použije metódu rokovacieho konania bez zverejnenia, podľa zákona mu úrad uloží sankciu vo výške päť percent z celkovej zmluvnej ceny. Minulý týždeň za takéto porušenie zákona dostal Trenčiansky samosprávny kraj pokutu 9,8 milióna korún.