íctvom zrušenia niekoľkých z nich. Tento proces by sa mal podľa doteraz známych informácií dotknúť aj okresného súdu v Starej Ľubovni. "Vlani sme vytvorili komisiu, ktorá vyhodnocovala efektívnosť činnosti súdov a ich rentabilitu z pohľadu nákladovosti. Výsledkom bolo poznanie, že na území Slovenska máme viac okresných a krajských súdov, ako v skutočnosti potrebujeme. Z prieskumu vyplynulo, že prevádzka niektorých z nich je nerentabilná a zároveň, že pôsobenie v nich neposkytuje priestor pre odborný rast sudcov," povedala nám Andrea Krajniaková z tlačového odboru ministerstva spravodlivosti. Zdôraznila tiež, že dosiaľ sa nehovorilo o konkrétnych súdoch, pričom definitívu stanovia poslanci národnej rady schválením zákona.
"Podľa našich informácií, zámerom je zrušiť naše pracovisko a presunúť vybavovanie súdnych záležitostí do Kežmarku. Pravda, predčasom sme sa ohradili listom, ktorý sme zaslali ministrovi spravodlivosti a ku ktorému sme pripojili aj niekoľko názorov našich občanov," hovorí predsedkyňa súdu v Starej Ľubovni JUDr. Magdaléna Kurillová. Podľa nej, najväčším nezmyslom na pripravovanom zámere je skutočnosť, že kým medzi dvoma okresnými súdmi v Poprade a Kežmarku je vzdialenosť len 15 kilometrov, napríklad obyvateľ obce Obručné by po uskutočnení zamýšľanej zmeny musel cestovať nie dnešných 30, ale minimálne 80 kilometrov. "Koncom decembra mala o probléme rokovať aj slovenská vláda. Nestalo sa však, zrejme pre práceneschopnosť ministra Čarnogurského. Pravdepodobne sa tiež čaká na schválenie reformy verejnej správy, aby sa zmeny v súdnictve náhodou neurobili predčasne," konštatoval pre Tatranský denník prednosta Okresného úradu v Starej Ľubovni Andrej Mokriš. Ako uviedol ďalej, okrem piatich sudcov totiž na zmenu najviac doplatí občan. "Ono tu ani tak veľmi nejde o samotný súd, ako práve o občana. Veď v niektorých prípadoch budú musieť ľudia prekonávať občas aj stokilometrové vzdialenosti," vyjadrila názor predsedníčka okresného súdu, ktorá si podľa vlastných slov nemôže sťažovať na nedostatok práce, pretože päť namiesto siedmich "tabuľkových" staroľubovnianskych sudcov je značne zavalených vybavovaním agendy.
Na rozdiel od šéfa regionálnej štátnej správy si však nemyslí, že budúcnosť súdu závisí od osudu pripravovanej reformy verejnej správy. "V minulosti bolo iné územné a správne členenie a súdy sa nachádzali aj v iných ako okresných mestách. Navyše, v súčasnosti vôbec nie je isté, či sa spomínaná reforma vôbec uskutoční," dodala poukazujúc na častokrát zanedbávaný historický aspekt. Súd v Starej Ľubovni totiž funguje, s jedinou prestávkou v rokoch 1960 až 1968, od roku 1871. Na druhej strane Kežmarský, ktorý má pohltiť sudcov i "klientelu" zo Starej Ľubovne, je v permanencii len od roku 1997.
"Všetko sa zrejme nanovo rozbehne potom, ako minister Čarnogurský ukončí liečenie po minuloročnej dopravnej nehode. Nesnažíme sa zatiaľ vysloviť ani predpoklad, ako sa to celé skončí," konštatovala M. Kurillová. Zaujímavosťou na celom prípade je skutočnosť, že po okresnom meste sa už teraz šepká o záujme miestnych podnikateľov o budovu súdu, ktorá len nedávno podstúpila rekonštrukciu.
"Hoci sa už vlani mala vláda zaoberať návrhom na úpravu činnosti okresných a krajských súdov, objavili sa prioritnejšie témy. Medzi nimi bezpochyby najviac rezonovalo schvaľovanie sudcovského kódexu a intenzívne sa pracovalo aj na zákone o sudcoch a prísediacich. Je zrejmé, že k problému sa opätovne vrátime niekedy v priebehu tohto kalendárneho roku. Isté je však zatiaľ len to, že minister Čarnogurský bude ešte najbližšie dva týždne práceneschopný," konštatovala na záver A. Krajniaková.
Autor: Robert JURIŠ, Tatranský denník © Petit Press

Beata
Balogová
