Prešov 9. marca (TASR) - Odpovede na otázky, čo dala, resp. vzala výmena obyvateľstva po druhej svetovej vojne medzi vtedajšími štátmi Československom a Sovietskym zväzom hľadali účastníci dnešnej konferencie v Prešove. Zúčastnili sa na nej tak priami svedkovia, žijúci dnes na území SR, ako aj historici zo Slovenska, ČR a Ukrajiny. Pozdravný list zaslal účastníkom prezident Rudolf Schuster, ktorý prevzal nad priebehom podujatia záštitu.
Išlo o doteraz najvýznamnejšie odborné fórum, zaoberajúce sa touto problematikou. Na Slovensku ju mapuje občianske združenie Koordinačný výbor reoptantov (KVR) so sídlom v Prešove. Jeho tajomník Štefan Kruško zdôraznil, že konferenciu pripravili pri príležitosti 55. výročia odchodu prvých presídlencov z ČSR v januári 1947 na základe Dohody medzi ČSR a ZSSR z 10. júla 1946 o optácii a presídlení občanov prevažne východného Slovenska na Ukrajinu. Viacerí reoptanti - a prišli nielen z východného Slovenska, ale aj z Detvy, Novej Bane a pod. - na konferencii upozornili, že stále sú "cudzincami vo svojej vlasti", že si nemôžu uplatniť status zahraničných Slovákov. Lepšie sú na tom pritom tí, ktorí sa vrátili z Ukrajiny v rokoch 1966 až 1969. Druhá skupina navrátilcov z prvej polovice 90. rokov je na tom horšie.
KVR vznikol v auguste 1990 a nadviazal na činnosť tzv. Akčného výboru, ktorý začal pôsobiť v roku 1966, no po roku 1969 bol zrušený a jeho činnosť zakázaná. KVR má poznatky o existencii 45 regiónov na Slovensku, kde žijú reoptanti, a to až od Holíča na západnom Slovensku. Podľa poznatkov KVR sa z ČSR vysťahovalo 12 615 osôb a asi 68 percent sa z nich vrátilo. Napríklad po roku 1989 požiadalo o presídlenie z oblasti neďaleko Černobyľa 4500 optantov, z nich sa vrátilo 1130.
Spomínanú tému ako prvá na Slovensku opísala kniha Optanti, ktorá vyšla v roku 1999 a ktorú napísal Š. Kruško. Ten s rodičmi odišiel do ZSSR ako 6-ročný v roku 1947 a vrátil sa po 20 rokoch. V súčasnosti dopracúva encyklopedický slovník Presídlenie od A do Z s vyše 900 heslami.
*jj pa