Prešov 9. marca (TASR) - Ponukou priestoru na zamyslenie, sebareflexiu, na úvahy o základných životných hodnotách je program Prešovských ľudových misií, ktorý sa dnes začal a potrvá 17. marca. V piatich rímskokatolíckych farských kostoloch v Prešove a v jednej gréckokatolíckej farnosti sa konala dnes večer úvodná svätá omša. V nedeľu sa program misií začne aj v šiestej rímskokatolíckej farnosti v miestnej časti Nižná Šebastová. Vo vyše týždňovom programe sú sv. omše, prednášky, pobožnosti, premietania filmov.
Prešovský rímskokatolícky dekan Stanislav Stolárik v dnešnom rozhovore pre TASR zdôraznil, že po roku 1989 si veľa ľudí našlo opäť cestu do kostola. Potvrdili to aj výsledky sčítania obyvateľstva v roku 2001. Za ďalší krok v tomto procese chápe aj program ľudových misií. "Ponúkame ich nenásilnou formou všetkým bez ohľadu konfesie či veku, chceli by sme však, aby sa táto udalosť dotkla každého v Prešove," povedal.
V príprave na ľudové misie vyrástla pred týždňom pri kostole sv. Mikuláša tribúna, z ktorej mládež z hnutia Svetlo života ohlasovala misie spevom a pantomímou, odovzdávala okoloidúcim koláče či zápalkové škatuľky, na ktorých boli napísané misijné posolstvá. Uprostred pešej zóny postavili aj informačný stánok. Misijné informačné tímy navštívili školy, nemocnicu a väznicu v Prešove. Od piatku 8. marca sú na viacerých miestach mesta aj misijné billboardy. Túto novinku Stolárik vníma ako snahu cirkvi využívať moderné technológie. K oznamovaniu o misiách poslúžila i zriadená webová stránka www.pis.sk/rimkatdekanat.
Pamiatkou na misie 2002 sa stane 5 metrov vysoký kríž z dubového dreva, ktorý je zatiaľ uložený v kostole sv. Mikuláša. Na záver misií ho vynesú von a osadia pred chrám. Nápis na ňom oznamuje, že v minulosti sa misie v Prešove konali v rokoch 1757, 1899, 1903 a 1947.