Bratislava 16. marca (TASR) - Situácia 75 väznených kubánskych disidentov a občianskych aktivistov, ktorých zatkli pred tromi rokmi, sa v tomto roku podstatne zhoršila. Informovali o tom dnes zástupcovia Nadácie Pontis a občianskeho združenia Človek v ohrození.
Disidenti skončili po masovom zatýkaní 18. marca 2003 vo väzení s trestami odňatia slobody v trvaní sedem až dvadsaťosem rokov. Hoci kubánske úrady v rokoch 2004 a 2005 prepustili 15 z uväznených, mnohí boli nútení opustiť krajinu. Tí, ktorí na Kube zostali, sú naďalej terčom zastrašovania.
Režim Fidela Castra za posledné roky vystupňoval tlak na svojich oponentov novou taktikou. "Posiela odbory alebo Výbor na obranu revolúcie, ľudí z fabrík a tovární, aby útočili na manželky politických väzňov alebo samotných disidentov fyzicky, kameňmi, slovnými útokmi," uviedla Eliška Sláviková z občianskeho združenia Človek v ohrození.
Taktiež sa zhoršuje bezpečnostná situácia pre cestovateľov na Kube. Miestne obyvateľstvo je frustrované zhoršujúcou sa ekonomickou situáciou a stráca rešpekt aj pred samotnými represívnymi zložkami. Neusporadúvajú sa však masové protesty, ale obyvatelia si skôr svoj hnev vybíjajú na turistoch a tzv. nepriateľoch štátu.
Niektorých uväznených aktivistov si symbolicky adoptovali slovenskí europoslanci za SDKÚ, KDH, SMK, SMER, poslanci NR SR Pavol Hrušovský a Róbert Kaliňák, člen Európskej komisie zodpovedný za vzdelávanie, odbornú prípravu, kultúru a viacjazyčnosť Ján Fígeľ.