Banská Bystrica 17. marca (TASR) - Cyperská spoločnosť TIKKA Investments Limited (TIKKA), ktorú zastupuje skupina Penta, vyhrala na banskobystrickom Krajskom súde spor s mestom Banská Bystrica. Podľa súdu záväzky bývalého Investičného útvaru mesta (IÚM) Banská Bystrica prešli na magistrát, ktorý by mal cyperskej spoločnosti zaplatiť vyše 125 miliónov korún.
"Rozhodnutie súdu považujeme za nespravodlivé a využijeme všetky opravné aj mimoriadne prostriedky na zmenu rozhodnutie Krajského súdu v Banskej Bystrici. Predtým banskobystrický Okresný súd rozhodol, že mesto v tomto prípade bolo len záložcom a za IÚM ručilo tromi založenými objektmi. Záložne právo v týchto prípadoch nespochybňujeme, dva objekty už mesto vyriešilo a o vyriešení tretieho je pripravené hocikedy rokovať," tlmočila dnes stanovisko primátora Banskej Bystrice Jána Králika hovorkyňa mestského úradu Dagmar Svešníková.
Celú výšku pohľadávky spoločnosti TIKKA, istinu asi 43 miliónov korún a príslušenstvo - celkom asi 125 miliónov korún - zablokoval na účtoch mesta Banská Bystrica exekútor už vlani. Nemalo to však dopad na hospodárenie mesta a jeho chod, pretože financie zabezpečilo z rôznych zdrojov. Je vysoko pravdepodobné, že záverečný účet mesta za rok 2005 bude prebytkový. Zablokovanie časti financií mesta nebude mať dopad ani na jeho hospodárenie a jeho chod v tomto roku, dodala Svešníková.
Žalobu o náhradu škody podala spoločnosť TIKKA na mesto začiatkom roku 2004. Voči banskobystrickému IÚM, ktorého zriaďovateľom bolo mesto Banská Bystrica, mala pohľadávku vo výške takmer 115 miliónov Sk. TIKKA žalovala Banskú Bystricu o náhradu škody preto, lebo podľa jej názoru mesto malo IÚM zrušiť, pretože bol naň vyhlásený konkurz, a súčasne malo ako jeho zriaďovateľ prevziať záväzky IÚM na seba.
Spoločnosť TIKKA získala pohľadávku ešte začiatkom roka 2003. Mesačný nárast pohľadávky TIKKA na úrokoch dosahoval podľa jej predstaviteľov asi 1,6 milióna korún. Tvrdili, že vtedy sa viackrát písomne obrátili na primátora Jána Králika a banskobystrické Mestské zastupiteľstvo s ponukou o pohľadávke rokovať. Navrhli, že z celkového dlhu mestu odpustí TIKKA 30 percent, ak sa dohodnú. To sa nestalo, preto sa TIKKA rozhodla vymáhať dlh od mesta súdnou cestou.
Pohľadávka TIKKA voči IÚM vznikla na základe úverovej zmluvy z roku 1997 a následne úverovej zmluvy z roku 1999 medzi Dopravnou bankou, a. s., a banskobystrickým IÚM. Prvým majiteľom pohľadávky voči IÚM bol S-Invest, s. r. o., ktorý ju 23. januára 2003 odkúpil od Dopravnej banky, a. s. v konkurze. Vlastnil ju len sedem dní, potom pohľadávku predal spoločnosti TIKKA. V rokoch 2000 až 2002 hospodáril IÚM so stratou, preto TIKKA v marci 2003 poslala mestu Banská Bystrica návrh na vyrovnanie pohľadávky, respektíve záložných práv. Neskôr aj mestskému zastupiteľstvu. Keďže k dohode nedošlo, Penta zastupujúca spoločnosť TIKKA sa obrátila na súd.