BRATISLAVA 19. marca (SITA) - Predseda KDH Pavol Hrušovský je naďalej presvedčený o tom, že predseda SDKÚ-DS a premiér Mikuláš Dzurinda klamal pri interpretácii zmluvy o výhrade vo svedomí. "Je nedôstojné, že sa z tejto vážnej témy stal ťažký politický zápas, do ktorého ju premiér vtiahol," vyhlásil Hrušovský v diskusnej relácii televízie Markíza Na telo. Odmietol tiež, že by KDH bola rozbíjačom koalície, ako to Dzurinda vyhlásil. "Sme zvyknutí, že Mikuláš Dzurinda vo vzťahu ku KDH zaujíma v poslednom období nezodpovedný názor," skonštatoval. Podľa neho ak by KDH netrvalo na predložení zmluvy vláde a jej schválení, "stratili by sme čas a zmluva svoju opodstatnenosť."
KDH vzniknutú situáciu nevníma ako prehru. "My sme postavili morálku vyššie a na to som hrdý," povedal Hrušovský. Predseda kresťanských demokratov zdôraznil, že strana chce zostať suverénnou a odmietol akékoľvek snahy o vytvorenie silnejšieho vzťahu medzi KDH, SMK a SDKÚ-DS. Podľa neho chce KDH zostať suverénnou stranou a získať vo voľbách čo najvyššiu podporu. "Politicky je medzi nami veľká priepasť, ale čo by som dosiahol tým, keby som zabuchol dvere," vyjadril sa Hrušovský na adresu Dzurindu a budúcej možnej spolupráce. Ako zdôraznil, programovou prioritou strany v nasledujúcom volebnom období bude dopracovanie ďalších dvoch zmlúv s Vatikánom a preto si vie predstaviť dohodu s takým subjektom, ktorý to bude ochotný v čo najväčšej miere akceptovať. Možnú spoluprácu vylúčil iba s ĽS-HZDS a nepredpokladá, že by kresťanskí demokrati mohli spolupracovať so Smerom-SD. "Smer by mohol byť len veľmi ťažko partnerom KDH ak by naďalej trval na niektorých svojich požiadavkách," podotkol.
Hrušovský sa vyjadril aj k poslednej schôdzi parlamentu. Ako uviedol, mrzí ho a zdá sa mu "prisilné", keď poslanci jedným hlasovaním vyradili z rokovania 60 návrhov zákonov. Súhlasil by s tým, ak by časť návrhov vyradili selektívnou metódou. Ako poznamenal, kresťanskí demokrati mali v tomto volebnom období v pláne predložiť ešte niekoľko návrhov, ako napríklad systémovú zmenu vo výchove a vzdelávaní, zmeny v oblasti športu, zaviesť trestnú imunitu právnických osôb a ďalšie. Podľa neho medzi týmito návrhmi neboli žiadne komplikované či kontroverzné a zdôraznil, že KDH nijakým spôsobom nebude zneužívať parlamentnú pôdu na stranícku politiku.