Bratislava 21. marca (TASR) Za pozorovaním úplného zatmenia Slnka vycestovali dnes ráno do Nigeru astronómovia z Astronomického ústavu SAV, Tatranská Lomnica Peter Zimmermann a Vojtech Rušin, ktorý je na čele už 15. expedície.
Niger si slovenskí vedci vybrali na základe najvyššej pravdepodobnosti pekného počasia počas zatmenia. Budú tam študovať jemné štruktúry bielej koróny do vzdialenosti dvoch polomerov Slnka. Táto oblasť bielej koróny podľa vyjadrenia Rušina nie je dostupná pozorovaniam koronografov z kozmickej sondy SOHO.
Štruktúra koróny je odrazom rozdelenia lokálnych magnetických polí na povrchu Slnka, ako aj jeho celkového magnetického poľa. Mení sa s fázou cyklu slnečnej aktivity. Je jedným zo štyroch parametrov, ktoré popri teplote, hustote, veľkosti magnetického toku určujú parametre slnečného vetra, informoval TASR Rušin.
Posledné výskumy vnútornej koróny ukazujú, že jej štruktúra je veľmi zložitá s množstvom jemných štruktúr. Porovnaním štruktúr z rôznych miest pozdĺž pásu totality možno skúmať ich dynamiku, vo vhodných oblastiach aj osciláciu, konštatoval Rušin.
Náš program je súčasťou medzinárodnej akcie, ktorá sa realizuje v rámci komisie IAU Solar Eclipses", povedal Rušin. Druhá skupina astronómov z Bratislavy Roman Piffl a Ivan Majchrovič sa počas pozorovania úplného zatmenia Slnka v Turecku zamerajú na oscilácie v bielej koróne.
Výskum slnečnej koróny veľmi úzko súvisí aj s výskumom vplyvu Slnka na heliosféru, vrátane našej Zeme, ktorý sa dnes robí vo veľkých medzinárodných programoch, napríklad Kozmické počasie (Space Weather) alebo Život s hviezdou (Living With a Star), uviedol Rušin.
Ide o expedíciu Astronomického ústavu SAV, Slovenskej astronomickej spoločnosti pri SAV a VEDY-Vydavateľstva SAV.
Úplné zatmenie Slnka nastane 29. marca.
zah tal