Brusel 21. marca (TASR) - Na verejný vodovod je v jednotlivých štátoch Európskej únie napojených 70 až 100 percent obyvateľstva a v priemere 90 percent na kanalizáciu. Slovensko sa v oboch prípadoch zaradilo na posledné priečky. Vyplýva to zo štatistiky, ktorú dnes zverejnil Európsky štatistický úrad Eurostat pri príležitosti stredajšieho Svetového dňa vody.
Slovensko patrí ku krajinám s najnižším počtom pripojení k verejnému vodovodu, keď to platí pre 84 percent domácností. Za SR je len Estónsko so 72 percentami a Litva so 76 percentami. Na opačnom konci rebríčka je Cyprus a Holandsko so stopercentným pripojením, nasledované Francúzskom a Nemeckom (99 percent). Nad 90-percentnú hranicu sa dostalo aj Dánsko, Belgicko, Maďarsko, Slovinsko, Česká republika, Írsko a Rakúsko.
V priemere je 90 percent domácností v rámci Európskej únie napojených na komunálnu kanalizáciu. Na Malte, v Luxembursku a Španielsku to platí pre všetky domácnosti, k stopercentnému pripojeniu sa blíži aj Holandsko a Veľká Británia. Najnižšiu mieru pripojenia má Cyprus s jednou tretinou domácností, nasledovaný Slovenskom (55 percent) a Maďarskom (62 percent).
Napojenie na verejnú kanalizáciu je prvým krokom k odstráneniu škodlivých látok z odpadových vôd pred tým, ako sa táto voda dostane späť do životného prostredia. Pripojenie však ešte neznamená, že odpadové vody sa čistia. Podľa odhadov sa od približne 14 percent obyvateľstva únie odpadová voda buď neodvádza alebo sa aj napriek odvádzaniu nečistí.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) np