Bratislava 21. marca (TASR) - Systémovú zmenu v zdravotníctve, ako žiadajú zdravotnícke odbory, podľa líderky strany Nádej Alexandry Novotnej nemožno vykonať tri mesiace pred voľbami, keď je parlament nefunkčný. Nová vláda by si preto mala stanoviť zdravotníctvo ako prioritu a dotiahnuť reformu zdravotníctva do konca.
Viac peňazí do zdravotníckeho systému prinesie podľa Novotnej len systémová zmena verejných financií - reforma odvodového a sociálneho systému, aby bolo jasné, koľko dáva štát na zdravotnú starostlivosť. "Nahradenie doterajších 13 odvodov a 70 druhov sociálnych platieb jednotným odvodovým bonusom a redistribučným odvodom, ktoré prinesú nielen zjednodušenie, ale najmä lepšiu kontrolu v tejto oblasti, vytvorí podľa viacerých slovenských renomovaných finančných a odborných pracovísk prebytok zdrojov v porovnaní s dnešnou situáciou vo výške minimálne 10 miliárd korún," konštatovala dnes na tlačovej besede Novotná. Nádej navrhuje celý tento objem smerovať do zdravotníctva.
Za prioritu považuje vytvorenie minimálnej zdravotníckej siete, ktorá by mala vychádzať z podrobného koncepčného materiálu spracovaného s výhľadom na niekoľko rokov dopredu. Znížiť by sa mal počet lôžkových zariadení, ktorých je nadbytok a neefektívne odčerpávajú peniaze zo systému. Naopak, posilniť by sa mali všeobecní lekári a špecialisti združení do polikliník, aby sa vykonávalo viac ambulantných zákrokov a zákrokov jednodňovej starostlivosti. "Sme za posilnenie ambulantnej, stacionárnej a jednodňovej starostlivosti. Slovensko zaostáva za ostatnými krajinami v počte odvedených zákrokov v rámci jednodňovej hospitalizácie," poznamenala Novotná.
Zatiaľ čo v USA predstavuje podiel zákrokov jednodňovej starostlivosti na celkovom počte 60 - 70 percent, vo Veľkej Británii 45 percent, Francúzsku 20 percent, na Slovensku je to len 6 - 8 percent.
Nádej nevidí problém v zdravotníckej reforme ako takej. Stále však nie je dokončená a výsledky dosiahnuté na makroekonomickej úrovni sa nepreniesli do zdravotníckych zariadení. Podľa Novotnej treba pokračovať aj v transformácii verejných zdravotníckych zariadení na obchodné spoločnosti.