Bratislava 21. marca (TASR) - Špeciálny súd v Pezinku dnes odročil na neurčito hlavné pojednávanie v procese s kyselinármi. Obžalovaný Jozef K. vzniesol námietku zaujatosti voči celému senátu. Ten ju síce zamietol, no Jozef K. podal sťažnosť voči rozhodnutiu. Prípadom sa tak bude zaoberať Najvyšší súd SR.
Ten by mal rozhodnúť aj o žiadostiach troch obžalovaných na prepustenie z väzby, ktoré Špeciálny súd tiež zamietol. Dnes pred senátom vypovedal posledný svedok a traja znalci. Následne súd vyhlásil dokazovanie za ukončené.
Podnikateľ Peter L. ako prvý z obžalovaných pred senátom ešte v októbri 2005 podrobne opísal proces, akým organizovaná skupina vraždila nepohodlné osoby a neskôr ich telá rozpúšťala v kyseline v skladoch bývalého poľnohospodárskeho družstva pri Modre. Z obavy o svoj život najprv využil zákonné právo nevypovedať. Pôvodne bol v pozícii chráneného svedka, no neskôr mu tento status zrušili. Po porade s advokátom sa nakoniec rozhodol prezradiť celé pozadie prípadu.
Členovia organizovanej zločineckej skupiny v rokoch 2000 až 2002 žiadali od štátu vyplatiť 179 miliónov korún, ktoré si uplatnili na daňových úradoch v rámci vrátenia DPH. Vyplatených im bolo 122 miliónov korún. Autorom "miliónového" nápadu bol František Miker (32). Celý podvod sa nezaobišiel bez násilnej trestnej činnosti a o život prišli minimálne štyria ľudia.
Peter L. na príkaz Mikera zaobstaral kyselinu a veľkú nádobu. Prvou obeťou bol Marek Novotný (26), ktorého vylákali do skladov. Za ním do kyseliny nasledoval Marián Cibíček (32), ktorého na popravisko doviezli Jozef K. a bývalý výsadkár Rastislav Š.
Neskôr došlo medzi hlavnými aktérmi podvodu Mikerom a dvojicou Jozefom K. a Rastislavom Š. k nezhodám okolo delenia financií. Vo februári roku 2001 skončilo aj Mikerovo telo v kyseline. Posledným, koho telo rozpustili v kyseline, bol Vladimír Sihelník (31). Na miesto činu ho mal vylákať Dušan P., ktorý ho tam zavraždil viacerými výstrelmi.
Vo všetkých štyroch prípadoch Peter L. zabezpečil vyliatie kyseliny s už rozpustenými telami do žumpy. Ani raz sa však podľa vlastných slov nepodieľal na vražde a nikdy ani nedával telá obetí do nádob so žieravinou. Rastislav Š., Jozef K. a Dušan P. obžalovaní z vrážd odmietajú akúkoľvek vinu. Prví dvaja podľa vlastných slov zavraždených nepoznali a o kyseline nič nevedia.
Pred senátom vypovedala aj manželka zavraždeného Františka Mikera, ktorý bol autorom myšlienky miliónového podvodu. Mária Mikerová podľa vlastných slov bola po oboznámení sa s prípadom šokovaná, o aké veľké sumy išlo. "V roku 1999 mal manžel stánok so zeleninou. Neskôr založil firmu a začal obchodovať so softvérom. V lete roku 2000 sa mu začalo dariť," skonštatovala s tým, že peniazmi prispieval aj do rodiny a ich životná úroveň sa výrazne zvýšila. Od manžela počula aj isté náznaky o zakopávaní tiel.
Už v prvý deň súd celý proces s 30 obžalovanými rozdelil na dve časti. Na samostatné konanie vylúčil osem zo 14 bodov obžaloby. V súčasnosti sa zaoberá tromi vraždami, nedovolenou držbou drog a nedovoleným ozbrojovaním. Na lavici obžalovaných zostalo sedieť šesť obžalovaných.