Dnes ho slávnostne otvorili v bývalej rodinnej vile manželov Cikkerových vo Fialkovom údolí číslo 2 v Bratislave.
"Chceli sme, aby dom ožil a slúžil na reprezentáciu slovenskej kultúry," zdôvodnila pred novinármi riaditeľka múzea Irena Michalicová. Podľa nej všetky vzácne obrazy, busty a historický nábytok ostali na pôvodnom mieste. Rekonštrukciou upravili prízemie funkcionalistického objektu - z obývačky a jedálne vznikli priestory na koncerty a spoločenské podujatia. Na poschodí ostala pôvodná majstrova pracovňa so stolom, svietiacim dobovým glóbusom, historickým telefónom, osobnými potrebami na komponovanie i špeciálnym košom na odpadový papier. Knižnica prezrádza skladateľov vzťah k Tatrám a prírode. Vo vitríne sú jeho rukopisy, partitúry opier, rodný list, maturitné vysvedčenie, cena z Viedenskej univerzity i symboly Slovenska - široký opasok s valaškou.
Múzeum zriadila Nadácia Jána Cikkera, ktorá sa bude starať o jeho prevádzku. Okrem návštevníkov bude slúžiť mladým muzikológom a bádateľom, ktorí tam môžu študovať majstrove diela. Záujemcovia sa môžu prihlásiť na telefónnom čísle 544 12 555.
Vilu obýval Cikker s manželkou Katarínou od roku 1967 až do svojej smrti. Po nej jeho manželka založila nadáciu so skladateľovým menom. Neskorší testament určil Nadáciu za jediného dediča cikkerovskej pozostalosti. Po smrti manželky sa správna rada nadácie rozhodla atraktívnu mestskú vilu využívať na kultúrno muzeálne ciele.
ep som