Ide o dofinancovanie nad rámec normatívne určených prostriedkov na počty žiakov, ktoré podľa KSK nepokrývajú oprávnené nároky tamojších škôl.
Ako spresnila hovorkyňa Úradu KSK Soňa Jakešová, na energie žiadajú dofinancovať 29 miliónov Sk. Zdôvodňujú to dlhotrvajúcou zimou a nezodpovedajúcimi koeficientmi tepelnej náročnosti, ktoré spôsobili o 25 až 30 percent vyšší nárast nákladov na energie ako vlani.
Na dofinancovanie mzdových prostriedkov a na odvody do poistných fondov žiada košická regionálna samospráva 40 miliónov Sk. Normatív podľa KSK nezohľadňuje skutočnú potrebu mzdových prostriedkov, vrátane valorizácie, ani financie potrebné na osobné a ostatné nárokové príplatky pedagógov.
Pri financovaní škôl KSK požaduje zohľadniť aj regionálne špecifiká, súvisiace s nepriaznivou finančnou situáciou a vysokou mierou nezamestnanosti tamojšieho obyvateľstva. Časť škôl totiž pôsobí v lokalitách s vysokou, niekde až 80-percentnou koncentráciou sociálne slabých obyvateľov. Ide o Stredné odborné učilištia v Štítniku, Pribeníku, Medzeve, Prakovciach, Viničkách a Dobšinej. Normatívy nezohľadňujú zabezpečovanie dochádzky žiakov na pracoviská mimo areálov škôl a tak školy používajú vlastné školské vozidlá. Pretože sa rodiny žiakov na tom finančne nepodieľajú, KSK žiada na dofinancovanie v kategórii doprava navýšiť sumu o 1 milión korún.
Ostatné prostriedky sú určené na údržbu, nájomné a materiál na zabezpečenie výchovno-vzdelávacieho procesu.
V zriaďovateľskej pôsobnosti KSK je 100 škôl a školských zariadení. Z toho je 87 stredných škôl s právnou subjektivitou. Vrátane 90 miliónov, ktoré KSK žiada od ministerstva školstva v rámci dohodovacieho konania, celkový rozpočet pre školstvo predstavuje v tomto roku 1 miliardu 485 miliónov korún.
Pre obce Banskobystrického, Nitrianskeho, Trnavského a Žilinského kraja postihnuté rozsiahlou snehovou kalamitou v decembri až februári vláda dnes uvoľnila vyše 48 miliónov korún.
Ministerstvo vnútra navrhlo vyčleniť tieto prostriedky na základe žiadostí prednostov krajských úradov. Peniaze sa uvoľnia z kapitoly Všeobecná pokladničná správa, rezervy na riešenie povodní a živelných pohrôm.
Obce požiadali o pokrytie nákladov, ktoré vynaložili na zabezpečenie záchranných prác vykonaných nad rámec činností, ktoré majú na starosti orgány a organizácie zriadené na tento účel. Ide napríklad o náklady spojené s uvoľňovaním zavalených komunikácií, odvozom postihnutých osôb alebo škody spôsobené výpadkom prúdu, miestneho rozhlasu a podobne. Takisto sa uhradia výdavky za činnosť príslušníkov Hasičského a záchranného zboru, ktorú vykonávali nad rámec svojich bežných činností.
Žiadosti o refundáciu nákladov museli obsahovať objednávky alebo faktúry potvrdené príslušným krajským alebo obvodným úradom.
Krajský úrad v Banskej Bystrici by mal dostať 58,5 tisíc korún, Krajský úrad v Nitre 99,6 tisíc korún, Krajský úrad v Trnave vo výške 3,8 milióna korún, Krajský úrad v Žiline 44 miliónov korún a Prezídium Hasičského a záchranného zboru 382,6 tisíc korún.