, bývalým riaditeľom Obvodného pozemkového úradu (ObPÚ) v Galante. Obžalovaný je zo spáchania trestného činu prijímania úplatku a inej nenáležitej výhody.
Podľa obžaloby mal Ladislav B. v máji minulého roku prostredníctvom nestotožnenej osoby žiadať od konateľa spoločnosti S-Real Holding, s. r. o., Šaľa úplatok milión korún za kladné stanovisko ObPÚ k návrhu na nepoľnohospodárske využitie poľnohospodárskej pôdy v katastrálnom území obce Šoporňa. Na pozemku o rozlohe takmer 266 tisíc štvorcových metrov mali vybudovať priemyselný park. Neskôr mal požadovať len polovicu tejto sumy. Koncom mája sa trikrát stretol aj s konateľom spomínanej spoločnosti Miroslavom S., ktorý bol dočasným agentom polície, avšak peniaze od neho neprevzal.
"Za tento trestný čin hrozí páchateľovi trest odňatia slobody v rozpätí od troch do osem rokov. Dokonaný je už samotným žiadaním alebo prijatím prísľubu na úplatok a nevyžaduje sa na jeho dokonanie prevzatie peňazí," uviedol špeciálny prokurátor Generálnej prokuratúry SR.
Tvrdenie obžaloby označil Ladislav B. za nepravdivé. Žiaden úplatok od nikoho nikdy nepýtal. Konateľovi spoločnosti S-Real Holding. s.r.o., chcel iba vyjsť v ústrety v rámci možností, pretože ho o to požiadal vtedajší šéf Krajského pozemkového úradu (KPÚ) v Trnave Ladislav G. Toho už senát Špeciálneho súdu koncom februára odsúdil na úhrnný nepodmienečný trest odňatia slobody v trvaní sedem rokov a peňažný trest 150 tisíc korún. Uznal ho totiž vinným z toho, že za zabezpečenie kladného stanoviska k zmene využívania spomínaného pozemku v Šoporni na trnavskom KPÚ žiadal od Miroslava S. úplatok vyše 2,6 milióna korún.
Ladislav B. na súde vypovedal, že už pri prvom stretnutí na úrade mal pocit, že ho chce konateľ firmy S-Real Holding, s.r.o., podplatiť. Napriek tomu ho o niekoľko dní v piatok navštívil v jeho firme a pomohol mu skoncipovať žiadosť pre galantský ObPÚ. Prišiel tam po pracovnom čase a na súkromnom aute. Doniesol so sebou dokonca aj registračnú pečiatku úradu, potvrdil ňou prevzatie žiadosti a v pondelok ju dal zaevidovať na úrade. Viackrát zopakoval, že aj vtedy ho chcel konateľ podplatiť, dokonca mu "niečo vnucoval", on to ale nezobral.
Na súde dnes obžalovaný uviedol, že to síce nie je štandardný výkon štátnej správy, keď ide štátny úradník do kancelárie žiadateľa, ale nepovažuje takýto postup za protizákonný.
"Tento postup hodnotím ako maximálne neštandardný a podľa môjho názoru je v rozpore s etickým kódexom štátneho zamestnanca," uviedol pre TASR špeciálny prokurátor.
Pojednávanie odročili na 18. apríla, kedy by mali vypovedať aj Miroslav S. a ďalší svedkovia.
Poznámka: TASR vydá k správe dva zvukové záznamy.
mb nv