Tatranská Lomnica 23. marca (TASR) - Za vládcov tatranskej oblohy sú považované dravé vtáky, ktoré žijú na území Tatranského národného parku. Všetkých osem druhov od sokola myšiara, sokola lastovičiara, jastraba krahulca, jastraba lesného, včelára lesného, myšiaka lesného, až po orla krikľavého a skalného približuje od dnes výstava v Múzeu TANAPu v Tatranskej Lomnici.
Podľa Radoslava Michalca z ochranného obvodu Oravice, ktorý sa podieľal na príprave prezentácie, v prírode nemajú dravé vtáky nepriateľov s výnimkou človeka. "Kalamita, ktorá zasiahla Tatry v novembri 2004, môže paradoxne zvýšiť ich početnosť, keďže sa vytvorili širšie potravinové možnosti a okolité porasty v kalamitou nepostihnutom lese poskytujú dostatok možností na hniezdenie."
Na druhej strane znížiť počet dravých vtákov môže dlhá, tuhá zima a nedostatok potravy, keďže hlodavce sú ukryté pod hrubou vrstvou snehu. Michalec zdôraznil, že dravce sú najcitlivejšie na vyrušovanie v čase hniezdenia. Hniezda, ktoré sa v minulosti stávali terčom vykrádačov, teraz strážia. Podľa ornitológov je však najlepšou ochranou, ak verejnosť nepozná hniezdiská dravcov. Všetky druhy dravých vtákov sú v súčasnosti chránené.
Orly skalné a orly krikľavé znášajú väčšinou dve vajcia. Keďže medzi vyliahnutím mláďať je niekoľkodňový rozdiel, staršie orlíča sa správa k mladšiemu súrodencovi agresívne. Napáda ho a nepúšťa k potrave. Slabšie mláďa zvyčajne uhynie už v prvých dňoch života. "Je to prirodzený jav u orlov a nazývame ho kainizmus," pridal zaujímavosť zo života vládcov tatranskej oblohy R. Michalec. Výstava potrvá do konca júna.