SME

Pontis: Prezidentské voľby neboli voľbami, ale potvrdením moci

BRATISLAVA 23. marca (SITA) - Sobotná demonštrácia, zvolaná k výročiu vzniku samostatného Bieloruska v roku 1918, bude kľúčová pre ďalší vývoj krajiny. Dôležitý bude počet ľudí, ktorí prídu podporiť opozíciu, ...

BRATISLAVA 23. marca (SITA) - Sobotná demonštrácia, zvolaná k výročiu vzniku samostatného Bieloruska v roku 1918, bude kľúčová pre ďalší vývoj krajiny. Dôležitý bude počet ľudí, ktorí prídu podporiť opozíciu, ako aj to, či režim Alexandra Lukašenka zasiahne silou. Konštatovali to dnes na tlačovej besede zástupcovia Nadácie Pontis a pozorovatelia OBSE na voľbách v Bielorusku Oľga Gyarfášová a Juraj Marušiak. Podľa Pontisu Lukašenko zatiaľ nepoužil silu, aby neohrozil politiku Ruska. Putin si ako predseda zoskupenia G8 nemôže dovoliť násilie v susednom Bielorusku. Na druhej strane z Moskvy prichádzajú signály, že si bude chcieť ešte viac pripútať Bielorusko v rámci existujúcej únie. "Voľby v Bielorusku neboli slobodné ani demokratické. Jediným pozitívom bolo, že Lukašenkov režim pozval misiu OBSE," zdôraznila Gyarfášová, poukazujúc na správu organizácie. Dodala, že napríklad misie Rady Európy a Európskeho parlamentu do Bieloruska nepustili. EÚ, ktorá je najväčším obchodným partnerom Bieloruska, by mala výsledky volieb jasne odmietnuť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

OBSE konštatovala, že opoziční kandidáti na prezidenta nemali šancu osloviť voličov cez médiá. Všetky elektronické médiá sú v rukách štátu, jediné opozičné noviny, ktoré tlačili v ruskom Smolensku, pred voľbami odmietli vytlačiť. Režim zastrašoval občanov. Do volieb pozatýkal 450 opozičných aktivistov, šéf KGB varoval, že protestujúci budú súdení za terorizmus a takéto správy poslal režim aj na všetky mobily v Bielorusku. Gyarfášová pripomenula, že štát zamestnáva 80 percent všetkých pracujúcich Bielorusov, ktorí sú tak priamo existenčne závislí od režimu.

Veľkým problémom je volebný zákon. Voľby delí na predčasné - od utorka do soboty a hlavné v nedeľu. Režim nútil ľudí voliť v predstihu, keď ich ešte nepozorovali zástupcovia OBSE. Do nedele hlasovalo 30 percent voličov, nie je jasné, ako sa hlasy spočítali a koľko ich bolo. Pozorovatelia nemali možnosť overiť ani zratúvanie hlasov vo volebných komisiách, kde sedeli za chrbtami jej členov. Podľa vizuálneho odhadu napríklad v jednom okrsku dostal kandidát opozície Milinkevič asi 30 percent hlasov, šéf komisie napokon oznámil, že to bolo 6 percent. Ústredná volebná komisia nezverejnila, koľko je v Bielorusku oprávnených voličov.

SkryťVypnúť reklamu

Na rozdiel od minulosti nepustili bieloruské úrady do krajiny renomované prieskumné agentúry. Gyarfášová nevie, odkiaľ mali Lukašenkove agentúry prieskumy, podľa ktorých vyhrával Lukašenko, keďže nikde pred volebnými miestnosťami nestretli anketárov. "Len s veľkou dávkou nadsázky sa dá povedať, že sa v Bielorusku vôbec uskutočnili nejaké voľby. Išlo o verejný rituál, sviatok potvrdenia legitimity súčasnej moci. Čo robí z volieb skutočnú frašku je to, ako sa počítajú hlasy," zdôraznil Marušiak. Hoci sa nedá hovoriť o revolúcii ako na Ukrajine a ani režim nie je oslabený, ako bol vtedy Kučmov v Kyjeve, dôležité je, že ľudia sa nateraz prestali báť aj napriek tomu, že od volieb zatkli vyše sto ľudí a rovnaký počet hľadajú príbuzní.

SkryťVypnúť reklamu

Európska únia vrátane Slovenska by mala okrem cielených sankcií proti režimu pomáhať ľuďom, ktorí sa nebáli vystúpiť proti Lukašenkovi. Všetkých zatknutých automaticky vyhadzujú zo škôl, zo zamestnania, alebo im zoberú povolenie podnikať. Preto by mali napríklad ponúknuť vyhodeným opozičným študentom štúdium na vysokých školách v štátoch únie, ako to dnes urobilo Poľsko. Balázs Jarábik z Nadácie Pontis poukázal na paradox, keď Európska únia dáva ročne 10 miliónov eur na podporu demokracie v Bielorusku, no zároveň je najväčším obchodným partnerom Lukašenkovho režimu. Cez obchod ho tak podporuje piatimi miliardami eur ročne.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 528
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 8 778
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 004
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 276
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 3 268
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 209
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 978
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 349
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Montreal Canadiens - Washington Capitals: ONLINE prenos z 3. zápasu 1. kola play-off NHL.

Sledujte s nami ONLINE prenos z 3. zápasu 1. kola play-off NHL: Washington Capitals - Montreal Canadiens. Hrať bude aj Juraj Slafkovský.


Slovenský brankár Adam Húska, Dávid Mudrák (Slovensko) a Daniel Kurovský (Česko) počas prípravného zápasu Česká republika - Slovensko.

Šéf zväzu sa vyjadril aj k absencii viacerých starších hráčov.


TASR
Július Hudáček v bránke Kolín Haie.

Hokejisti Eisbärenu získali svoj jedenásty titul.


Radosť hráčov Nice.

Nice bojuje o druhú priečku v súťaži, na Marseille stráca už len jeden bod.


SkryťZatvoriť reklamu