Vysoké Tatry 24. marca (TASR) - Jarným prívalom vody z topiaceho sa snehu vo Vysokých Tatrách už nebránia vývraty a polámané stromy, ktoré zatarasili korytá vodných tokov po kalamite z novembra 2004.
"Vyčistili sme 140 km drobných tokov. Prioritou boli vodárenské toky ako Studený potok, Velický potok, rieka Poprad a Skalnatý potok," povedal pre TASR riaditeľ Štátnych lesov (ŠL) TANAP-u Peter Liška. Nevyčistené zostali vodné toky v oblasti Tichej a Kôprovej doliny v dĺžke asi 14 km.
V najkritickejších úsekoch vodných tokov, čo je dovedna takmer 1650 metrov, vybudovali nové a zrekonštruovali pôvodné protipovodňové zariadenia. Celkové náklady na úpravu vodných tokov najmä v kalamitnom území presiahli vlani 9,5 mil. Sk.
Územím TANAP-u pretekajú drobné vodné toky v dĺžke vyše tisíc km. Z nich spravujú ŠL TANAP-u 893 km a ďalších vyše 100 km vodných tokov v Zamagurí, teda v PIENAP-e. Okrem toho spravujú aj vyše 110 plies vo vysokohorskom prostredí Tatier.
Ekológ Pavol Kráľ z ochranného obvodu Štrbské Pleso považuje za najzložitejší problém čistenie vysokohorských plies. "Každoročne vynesú potápači len spod hladín štyroch plies - Štrbského, Nového Štrbského, Velického a Popradského - vyše 200 kg odpadkov." Podľa neho je to dôvod, prečo chcú ŠL TANAP-u už v tomto roku čistiť plesá v rámci akcie Čisté vody nie jednorazovo, ale počas celého letného obdobia.
Vodné toky na území TANAP-u i PIENAP-u spravujú aj z pohľadu rybárskeho práva. Pri zarybňovaní využívajú materiál z vlastného odchovu v Stredisku genofondu rýb vo Východnej. Ročne vypustia do vodných tokov na území národného parku 30 až 40 tisíc jednoročných pstruhov potočných. Minuloročné náklady na prevádzku rybného hospodárstva a prikrmovanie rýb dosiahli takmer 700 tisíc Sk.