Čeľovce 24. marca (TASR) - Skupina vyše 20 aktivistov hnutia Greenpeace zo šiestich štátov sa dnes zapojila do zabezpečovania chátrajúceho skladu starých toxických chemikálií v Čeľovciach v okrese Trebišov.
Približne tri tony nevyužitých pesticídov z 80. rokov bolo uložených v prístavbe starého mlyna v nevyhovujúcich podmienkach. Najmä v lete obťažujú neznesiteľným zápachom obyvateľov a svojou toxickou povahou ohrozujú ich zdravie a životné prostredie.
Podľa koordinátorky kampane Kateřiny Věntusovej ich preto aktivisti uložili do špeciálnych sudov a objekt zabezpečili pred vstupom osôb. Pracovali pritom v protichemických kombinézach a plynových maskách. Laboratórna analýza vzoriek potvrdila okrem iných jedovatých látok aj prítomnosť nebezpečného toxafénu, ktorý je medzinárodne zakázaný a na Slovensku sa nesmie používať od roku 1984.
Do Čeľoviec prišli aktivisti Greenpeace na podnet starostu Jána Michalku. Ten reagoval na výzvu, ktorú adresovali ochranári samosprávam obcí a miest na celom Slovensku s cieľom vyhľadávať a odstraňovať staré environmentálne záťaže. Ako spresnil starosta, pesticídy zanechal v obci v 80. rokoch bývalý Semenársky štátny majetok. Problém sa snažili riešiť, ale noví vlastníci objektu na jeho výzvy nereagovali. Posledným majiteľom je podľa listu vlastníctva Baravin, spol. s r.o. vo Veľkej Bare v okrese Trebišov. Výzva Greenpeace prišla starostovi vhod a je rád, že sa toxická skládka začína konečne riešiť.
Podnetom od obce a Greenpeace sa už zaoberá aj Obvodný úrad životného prostredia v Trebišove a Slovenská inšpekcia životného prostredia v Košiciach.
Podľa Věntusovej zodpovednosť za situáciu nesie štát a nebezpečné chemikálie by mali byť čo najskôr odvezené a zničené. Systémové riešenie však vidí Greenpeace v prijatí chýbajúceho zákona o starých environmentálnych záťažiach. Na jeho nutnosť už upozornili poslancov NR SR.
Akcia v Čeľovciach na zabezpečenie skladu toxických chemikálií nebola prvá. V roku 2004 už organizácia Greenpeace zasahovala v Bielovciach a vlani v Hontianskych Tesároch. Celkovo odhadujú ochranári, že na rôznych skládkach je na Slovensku ešte približne 300 ton nepoužiteľných a nebezpečných pesticídov, ktoré ostali po nezodpovedných poľnohospodároch.
se pa