Muž z Bratislavy dostal na svoju adresu obálku s oznámením, že vyhral 350 tisíc korún. Výhru mal potvrdiť poslaním súťažného kupónu na P.O. box adresu. Následne mu prišla dobierka, v ktorej mal byť šek na výhru. Za túto dobierku zaplatil viac ako 1000 korún, no namiesto šeku tam boli lacné hodinky. Podobne sa oklamala aj pani Anna. Potešila sa oznámeniu o výhre. Myslela si, že ju jej dcéra zapojila do nejakej súťaže a že sa na ňu usmialo šťastie. Namiesto výhry však prišiel vysoký účet za telefón.
Ľudia naleteli obálke s oznámením, že vyhrali obrovské peniaze. Podmienkou bola napríklad kúpa nejakého výrobku, vyplnenie kupónu a jeho odoslanie zvyčajne na anonymné P.O. boxy. Mohlo ísť aj o telefonát na uvedené telefónne číslo alebo kúpu drahého zázračného všelieku alebo iného produktu či dovolenky od uhladených dílerov. Svoju chybu si zvyčajne takíto ľudia uvedomia príliš neskoro.
Polícia upozorňuje, že páchatelia sú rafinovaní. Práve preto si vedia vyberať vhodné slová na prilákanie svojich obetí. Tie si vyberajú najmä z radov starších, osamelých ľudí, o ktorých predpokladajú, že im nemá kto pomôcť, že sa nemajú na koho obrátiť o pomoc a radu.
Aby sa človek nestal ich obeťou, mal by si uvedomiť, že nikto nikdy nikomu nič zadarmo nedá, preto na listy o výhrach by nemali reagovať vôbec.
Pri tovaroch a službách občania zvyčajne vedia, koľko bežne ponúkaný tovar alebo služba stojí. Výhodná ponuka musí byť vždy podozrivá a každý by mal hneď ostražitejší. Polícia preto vyzýva ľudí, aby si nechali pri kúpe čas na rozmyslenie, poradili sa s príbuznými alebo s odborníkmi. Ľudia by nemali dávať zálohy len tak na dobré slovo, nedovoliť nikomu, aby ich náhlil podpísať dohodu o poistení, predaji, či kúpe, radia policajti. Ich ďalšou radou je, pozorne si vždy všetko prečítať a prejsť si to s niekým, komu veríme a kto problému rozumie. Už skutočnosť, že páchateľ vidí, že človek nie je sám, že je ostražitý, pomôže podľa polície predísť tomu, aby sa stal obeťou podvodníkov. Dodáva aj to, že tí môžu vyzerať veľmi dôveryhodne.
Každý občan sa môže obrátiť na políciu, ak má podozrenie, že ide o podvod. Polícia každé oznámenie preveruje. Ak sa zistia skutočnosti, ktoré nasvedčujú tomu, že sa stal trestný čin, začne trestné stíhania vo veci trestného činu podvodu. Občania sa však môžu žiadať o radu i telefonicky alebo osobne na poradensko-informačnom centre polície, ktoré sa nachádza na každom krajskom policajnom riaditeľstve.
Informácie TASR poskytla Marta Bujňáková z Tlačového oddelenia Prezídia Policajného zboru.