Nový rok vítajú v Afganistane 21. marca. "Teraz momentálne beží u nás kalendárny rok 1385, pretože je to iný letopočet ako v kresťanstve," povedal pre TASR predseda Zväzu Afgancov na Slovensku Habib Narwan. Oslavy sa podľa neho v mnohom podobajú slovenským zvykom. "Takisto sa bavíme, spomíname na ten starý rok a tešíme sa na nový rok a dávame si nejaké predsavzatia," priblížil. V tento deň sa podáva napríklad pečené jahňa, ryža s hrozienkami, mrkvou a pistáciami a mandľami, ako i tzv. aftmiva, čo je sedem sušených ovocí, ktoré sa deň dopredu namáčajú do horúcej vody.
Pri príležitosti osláv Nového roka sa konalo v účelovom zariadení ministerstva zahraničných vecí na Drotárskej ulici kulúrno-spoločenská podujatie, počas ktorého sa diskutovalo a premietali filmy o Afganistane, hovorilo sa tiež o slovensko-afganskej spolupráci. Nechýbal ani kultúrny program a ochutnávka tradičnej afganskej kuchyne.
SR v rokoch 1992 až 2005 priznala azyl, postavenie utečenca dohromady 220 Afgancom, z ktorých 66 získalo štátne občianstvo. Sú medzi nimi viacerí afganskí lekári, vedci, právnici, inžinieri alebo pracujú v nižšie kvalifikovaných profesiách.
Afganci tvorili dlhodobo na Slovensku najpočetnejšiu skupinu spomedzi všetkých žiadateľov o azyl, v niektorých rokoch až 40 - 42 percent zo všetkých záujemcov. Od roku 2003 počet žiadostí podaných Afgancami klesal, v roku 2003 boli až piatou najčastejšou skupinou, uviedla pre TASR hovorkyňa Zastupiteľského úradu UNHCR na Slovensku Mária Čierna. Pre porovnanie, v 2001 žiadalo o azyl na Slovensku 3100 Afgancov z počtu 5967 žiadateľov. V roku 2004 šlo o 396 Afgancov z poctu 11395 žiadateľov, vlani to bolo len 109 Afgancov z 3549 žiadateľov.