Touto normou totiž poslanci odsúhlasili zrušenie úradu. Hovorca prezidenta Marek Trubač nevedel pre agentúru SITA presne uviesť, kedy Gašparovič Plaia prijme. Novelu však vo štvrtok večer doručili do prezidentskej kancelárie a ako spresnila šéfka legislatívy Mária Dreninová od piatka tak začala plynúť pätnásťdňová lehota na jej posúdenie.
Po schválení novely nevedel prezident uviesť, či ju podpíše alebo nie. Chce si normu najskôr preštudovať. Zároveň si chce zistiť, čo všetko už bolo vynaložené pre to, aby tento úrad fungoval. Plánuje sa tiež pozrieť na fungovanie ÚŠS, či bol potrebný podľa výsledkov, ktoré mal. Niekedy podľa prezidenta úrad bránil dobrému fungovaniu vedúceho pracovníka s ostatnými zamestnancami. "Ja napríklad tu v kancelárii (prezidenta) by som nemohol zobrať takých ľudí, ktorým dôverujem a ktorí chcú pre mňa pracovať. A možno by lepšie kancelária fungovala. Ale mohol by som ich zobrať, len keď mi to odporučí tento úrad." Existencia Úradu pre štátnu službu preto má svoje pozitíva aj negatíva.
Parlament schválil novelu počas marcovej schôdze. Poslanci v nej uzákonili, aby úrad po štyroch rokoch svojej existencie zanikol. Plai tvrdí, že ÚŠS vznikol pod tlakom Európskej únie. Podľa neho sa politickým stranám otvárajú dvere do štátnej správy. Pred voľbami tak môžu motivovať svojich členov a po voľbách sa im odmeniť vedúcimi funkciami. "Parlament sa vysmial občanom. Obchodníci v politike opäť presadili svoje," vyhlásil. Politici tak budú znovu nútiť občanov, aby sa skladali na ich straníckych nominantov.
Vo štvrtok večer doručili prezidentovi aj ďalšiu diskutovanú normu, a to zákon o jadrovom fonde. Jeho schválenie bolo pritom jednou z odkladacích podmienok pri privatizácii 66 percent akcií Slovenských elektrární, ktorá sa má ukončiť do konca apríla.
ve;jj;fa