Bratislava 26. marca (TASR) - Na činnosť Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí, ktorý vznikol 1. januára, vyčlení ministerstvo financií po vzájomnej dohode dodatočne 10,5 milióna Sk. Zvýšené výdavky majú pokryť výdavky na zabezpečenie fungovania úradu, vrátane nájomného, projekty pre krajanov realizované na Slovensku, nákup techniky a zvýšenie mzdových prostriedkov.
O uvoľnení peňazí pre konečný rozpočet úradu informoval minister financií Ivan Mikloš uplynulý týždeň vládny kabinet. "K tejto sume sme dospeli po opakovaných rokovaniach s rezortom financií, to sú nevyhnutné náklady, bez ktorých by sme nemohli ani existovať," uviedla pre TASR predsedníčka Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Vilma Prívarová.
Nový krajanský úrad vznikol zlúčením vládneho generálneho sekretariátu pre zahraničných Slovákov, Domu zahraničných Slovákov a presunom časti agendy a pracovníkov z ďalších rezortov. Na starosti má štátnu podporu krajanov, vrátane formy dotácií, a to najmä v oblastiach vzdelávania, kultúry, informácií a médií. Na podporu projektov zahraničných Slovákov má úrad k dispozícii 19,65 milióna Sk. Termín na podanie žiadostí o granty uplynul koncom februára, medzirezortná komisia by o podpore na jednotlivé projekty mala rozhodnúť v apríli. "Dostali sme vyše 300 žiadostí s celkovou požadovanou sumou cez 60 miliónov Sk," informovala Prívarová.
Úrad v tomto roku organizuje Stálu konferenciu SR a Slováci žijúci v zahraničí, ktorá sa uskutoční 12. a 13. mája v Bratislave. Konať by sa mali aj dni zahraničných Slovákov, pravdepodobne v rámci júlových cyrilo-metodských dní. Z vyčlenených prostriedkov sa bude financovať aj tlač osvedčení, ktorými si krajania budú môcť uplatňovať výhody alebo práva vyplývajúce z postavenia Slováka v zahraničí. Do 1. augusta 2007 budú funkciu osvedčenia plniť už aj vydané krajanské preukazy. Úrad pripravuje zdigitalizovanie dokumentov týkajúcich sa života a histórie Slovákov v zahraničí.
Sídlo úradu pre krajanov je na bratislavskej Radlinského ulici 13. Podľa odhadov v zahraničí žije viac ako dva milióny osôb hlásiacich sa k slovenskému pôvodu.