BRATISLAVA 26. marca (SITA) - Téma zdravotníctva sa v súčasnosti zneužíva v predvolebnom boji a niektorí ľudia z tejto profesie na nej chcú vytĺcť politický kapitál, myslí si o súčasnej kríze v zdravotníctve poslanec za SDKÚ-DS Stanislav Janiš. Ako uviedol v diskusnej relácii Slovenskej televízie (STV) O päť minút dvanásť, blížia sa parlamentné voľby a niekto chce, "aby sa vyvolal dojem, že tu nič nefunguje a že je tu všetko rozvrátené". Požiadavky zdravotníckych odborov považuje za nereálne. Pripomenul, že zdravotníctvo prešlo systémovou reformou, vďaka nej sa oddlžilo a peniaze, ktoré doň idú, stúpajú a budú stúpať. Pre pacienta sú zdravotnícke služby dostupnejšie a lekári sa nemajú horšie než pred reformou. Pripustil, že nie všetko v zdravotníctve je ideálne, platy lekárov by mohli byť vyššie, ale "všetko má svoj čas". Zastavenie transformácie niektorých nemocníc na akciové spoločnosti ešte pred parlamentnými voľbami, je podľa Janiša nie vecnou, ale politickou požiadavkou. V záujme stability Slovenska ju však pravdepodobne budú musieť akceptovať. Dodal však, že to však bude v neprospech lekárov.
Podpredseda Smeru-SD Robert Kaliňák odmieta obvinenia, že v prípade zdravotníctva ide o politizovanie. "Aké je to politizovanie, keď zdravotnícky personál má svoje mzdy hlboko pod priemerným platom v Slovenskej republike," opýtal sa. Dodal, že vláda si urobila so zdravotníctva biznis. Problém podľa neho spočíva v tom, že SDKÚ-DS nie je schopná priznať, že "ste absolútne zbabrali zdravotnícku reformu a nie je schopná sa chlapsky postaviť k problému a komunikovať s lekármi a uznať ich potreby a radšej sa vyhovorí na to, že to niekto politizuje." Trhové mechanizmy do zdravotníctva podľa Kaliňáka nepatria a situácia v ňom sa dá zlepšiť aj bez spoluúčasti občanov a bez zvyšovania daní či odvodov. Je presvedčený, že zdrojov v rozpočte je dosť, avšak súčasná vláda s nimi nedokázala hospodáriť. Transformácia nemocníc sa podľa neho musí zastaviť, ak chce premiér Mikuláš Dzurinda dodržať svoje slovo.
Predsedníčka Slobodného fóra Zuzana Martináková je presvedčená, že každý, kto si prečítal zdravotnícke zákony, musel už pri ich schvaľovaní v parlamente vedieť, že povedú ku kríze v zdravotníctve. Reforma bola podľa nej, vzhľadom na slovenské pomery, zle zvolená a náklady na ňu si rozdelili občania a zdravotnícky personál. Jej strana chce pripraviť samostatný zákon, ktorý zadefinuje postavenie zdravotníckeho pracovníka ako aj minimálnu mzdu, ktorú bude musieť dostávať. Poslanec KDH Július Brocka upozornil, že zdravotnícka reforma sa ešte neskončila, "je na pol ceste". Súčasná vládna koalícia si podľa neho zobrala "príliš veľa na rohy" a doplatilo na to najviac zdravotníctvo.