BRATISLAVA 27. marca (SITA) - Popredný nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) vo svojom pondelkovom vydaní prináša rozsiahly analytický materiál o Slovensku. V článku pod názvom Sporný hospodársky rast chváli slovenské hospodárske reformy, všíma si nespokojnosť veľkej časti obyvateľstva a uvažuje o ďalšom smerovaní Slovenska po júnových parlamentných voľbách.
Reformy vlády premiéra Mikuláša Dzurindu si vyslúžili široké medzinárodné uznanie a do krajiny prilákali množstvo zahraničných investorov. Krajina zaznamenáva rekordný hospodársky rast, zvyšujú sa reálne mzdy, klesá nezamestnanosť a za posledné dva roky vzniklo 80 000 nových pracovných miest. Veľká časť obyvateľov 5,2 miliónového Slovenska napriek tomu túži po zmene a tretina z nich podporuje predsedu sociálnodemokraticky orientovanej strany Smer-SD Roberta Fica, ktorého FAZ označuje za ľavicového populistu. Fico svoj úspech postavil práve na odmietaní "bezcitných" reforiem Dzurindovej liberálno-konzervatívnej vlády.
Sociálne slabšie vrstvy obyvateľstva zatiaľ z výsledkov reforiem profitujú menej, upozorňuje FAZ. Rast sa koncentruje na západe Slovenska, predovšetkým v okolí metropoly Bratislava. Východ krajiny naliehavo potrebuje investície a riešenie problému dlhodobej nezamestnanosti. "Do pasce chudoby tu zapadlo príliš veľa ľudí," konštatuje FAZ v súvislosti s nerovnomerným rozvojom slovenských regiónov. Argumenty popredných hospodárskych analytikov, podľa ktorých je hospodárska situácia v skutočnosti lepšia, ako ju vníma verejnosť, sociálne znevýhodneným vrstvám obyvateľstva nepostačujú. Ľudí znepokojujú aj nedostatočné výsledky vo viacerých dôležitých oblastiach, akými sú napríklad fungovanie súdnictva a boj s korupciou.
Minister financií Ivan Mikloš, ktorého FAZ označuje za architekta slovenského hospodárskeho zázraku, zdôrazňuje, že reformy priniesli výsledky a predstavujú významný potenciál do budúcnosti. Podľa Mikloša základná otázka slovenských volieb znie, či budúca vláda využije potenciál reforiem, alebo ho ľahkomyseľne premrhá. „Ide o udržateľnosť rastu na vysokej úrovni. A na to potrebujeme kontinuitu v pokračovaní reformnej politiky,“ tvrdí Mikloš.
Podmienky na dlhodobý rast sú vynikajúce aj podľa viceguvernéra Národnej banky Martina Barta, ktorý považuje hospodársky rast v rozsahu 5 až 7 percent v najbližších troch rokoch za takmer istý. Splnia sa však tieto očakávania, ak sa novým šéfom vlády stane Fico a znova zavedie progresívne zdanenie, rôzne sadzby DPH a vyššie dane pre firmy?, pýta sa FAZ. Analytici sú mierne optimistickí a poukazujú na skutočnosť, že Fico nebude schopný zostaviť vládu sám a jeho koaliční partneri naňho budú pôsobiť umierňujúco.
Na budúcnosť sa pozerá s opatrným optimizmom aj Michael Kern, predseda Slovensko-nemeckej obchodnej a priemyselnej komory v Bratislave, ktorá združuje 380 nemeckých spoločností pôsobiacich na Slovensku. Prípadné úpravy v paušálnej dani by podľa neho nemeckých investorov pravdepodobne neodlákali, nakoľko väčšina z nich prišla na Slovensko ešte pred jej zavedením.
Viac ako rétorika opozičného vodcu Fica však niektorých pozorovateľov znepokojuje jeho údajná nekompetentnosť a nepripravenosť jeho tímu. "Fico samotný nemá žiadnu zahraničnú, žiadnu bezpečnostnú, fiškálnu, hospodársku ani sociálnu politiku," povedala pre FAZ nemenovaná zahraničná expertka. Fico môže spôsobiť veľa problémov aj neúmyselne, pretože ani on, ani jeho tím nerozumie komplikovaným súvislostiam hospodárskej a sociálnej politiky, pridáva sa štátny tajomník ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Miroslav Beblavý.
Veľkú časť proreformných voličov pred voľbami ovládla skepsa a nepredpokladajú, že vláda Mikuláša Dzurindu dostane príležitosť dokončiť reformy. Optimisti však tvrdia, že do volieb 17. júna sa ešte môže veľa zmeniť. Slovensko je však už dnes spoľahlivý partner v NATO aj v EÚ a na tom výsledok volieb nič nezmení, uzatvára FAZ.
nr;ku;kh