Zlodeji doslova počítajú s tým, že blízo karty si ich majitelia nechajú aj PIN, či už na nejakom doklade, v mobile alebo si jednoducho vystriehnu, kedy klient použije kartu a sám PIN kód prezradí. Potom im už nič nestojí v ceste. Keďže kartou sa platia zvyčajne väčšie nákupy a nepoužíva sa denne, majiteľ ani nezbadá, kedy mu niekto vybral z účtu všetky peniaze.
"Špecialisti" dokážu zneužiť bankomatovú kartu aj iným spôsobom. Mimoriadne dôležité je chrániť si PIN kód, aby sa k nemu nedostali páchatelia a nezneužili ho. Nosiť ho treba v hlave a nikomu neprezrádzať. Aj pri platení a pri výbere peňazí z bankomatu polícia odporúča radšej zakryť rukou zadávanie PIN kódu.
Poistkou proti neželaným výberom je stanovenie denného limitu na výber, ale dobrým upozornením je aj signalizovanie výberu na mobilný telefón. Každý klient si môže zvážiť, akú sumu naozaj potrebuje mať k dispozícii. Po prípadnej krádeži tým získa čas na zablokovanie karty a zníži sa pravdepodobnosť, že ak niekto pozná PIN kód, "vybieli" celý účet.
Stratu a krádež platobnej karty treba ihneď nahlásiť a v pobočke finančného ústavu zablokovať telefonicky.
Pozornosť rôznych zlodejov a násilníkov, ktorí sa za každú cenu chcú dostať k peniazom, môže pritiahnuť aj výber finančnej hotovosti z bankomatu. Polícia preto odporúča nevyberať peniaze potme, ak to nie je bezpodmienečne nutné. Využívať treba tie bankomaty, ktoré sú v rušnejších častiach mesta, pretože sú bezpečnejšie ako bankomaty vo vedľajších uličkách. Kartu by si mali držitelia pripraviť dopredu, aby pri bankomate nestrácali čas hľadaním. Pri výbere peňazí je potrebné sa pozorne poobzerať okolo seba a presvedčiť sa, či sa v okolí nepohybuje niekto, kto by sa o vás nápadne zaujímal. Peniaze si hneď treba schovať do peňaženky, vrecka alebo kabelky a nikdy pri bankomate zbytočne nepostávať.
TASR o tom informovala Marta Bujňáková z Tlačového oddelenia Prezídia Policajného zboru SR.