Bratislava 28. marca (TASR) - Rozhlasová rada dnes vypočula väčšinu z 12 kandidátov na post generálneho riaditeľa Slovenského rozhlasu (SRo), zvyšných piatich predvolala na stredu, kedy má byť aj samotná voľba.
Dnes popoludní predstavila už po druhýkrát svoj projekt režisérka Oľga Janíková, ktorá pracovala v SRo 25 rokov. Navrhuje vysťahovanie zamestnancov SRo z hlavnej budovy do vedľajších budov a premeniť pyramídu na obchodno-spoločenské centrum s kníhkupectvami, kaviarňami, butikmi i koncertmi. Tento nápad jej odobril aj architekt budovy SRo Štefan Svetko. Cena prenájmu v budove SRo by podľa nej bola nad 38 eur za meter štvorcový pričom Janíková vychádzala z cien obchodných centier v Bratislave. Podľa vlastných slov by dokázala ušetriť 120 až 150 miliónov korún ročne, napríklad keby sa koncesionárske poplatky platili raz ročne, nešlo by pošte 70 miliónov ročne za ich výber ale iba šesť. Zo siedmich okruhov SRo by nechala päť, zlúčila by Rádio Slovakia International s internetovým vysielaním. Na Rádiu FM by venovala predpoludnie deťom.
Už po tretí raz kandiduje Ján Nemec, ktorý ako redaktor pracoval pre SRo sedem rokov. Ako riaditeľ by sa usiloval získať naspäť poslucháčov Rádia Slovensko od 24 do 44 rokov, ktorí ubudli a to aj nasadením investigatívnej žurnalistiky do vysielania. Rádio FM by preformátoval na hudobno-športové rádio, aby jeho počúvanosť narástla až na 10 percent. Rádiu Regina by prehĺbil zameranie na regióny, zahraničné vysielanie by v prípade absencie štátnej dotácie vysielal cez internet. Podľa neho treba v SRo zjednodušiť organizačnú štruktúru, budovu zachovať ale zlepšiť propagáciu voľných priestorov na prenájom. Odborníkov by angažoval v dramaturgickej skupine, ktorá by radila pri výbere hudby na okruhoch SRo. Pre SRo Nemec ráta s tímami z koncesionárskych poplatkov, z vlastnej výroby, reklamy i štátnych objednávok.
Ako predposledný pred Radu predstúpil technik Miroslav Krasňan zo Žiliny, ktorý by si ako riaditeľ SRo bral príklad z chýb i predností BBC. Krasňan, ktorý pracoval 10 rokov v banke, akcentoval hlavne dôležitosť prechodu SRo na digitálne vysielanie. Nechcel sa zaoberať detailmi legislatívy spojenej s fungovaním SRo, ale isté veci podľa neho bude potrebné zmeniť.
Prvý raz si podal prihlášku redaktor publicistiky Rádia Slovensko Ľuboš Kasala, ktorý členom rady povedal, že v posledných mesiacoch v SRo chýba tvorivá atmosféra i motivácia pracovníkov. Kvalitní ľudia sú podľa neho nezaplatení. Jeho cieľom ako riaditeľa by bola spokojnosť koncesionára, napríklad na Rádiu Slovensko by podľa neho mali vysielať viac tém zameraných na občana, ale aj politické komentáre, analýzy a investigatívnu žurnalistiku. Podľa neho je nutné optimalizovať výrobu, napríklad likvidovať duplicitu, keď chodia na rovnaké akcie viacerí redaktori SRo. Rádio Devín by podľa neho mal viac podporovať pôvodnú tvorbu, Rádio FM by malo dávať väčší dôraz na témy pre mladých. Zvažoval by aj ich zlúčenie. Spojil by aj zahraničné vysielanie s internetovým, v Rádiu Regina by vytvoril metropolitné vysielanie pre Bratislavu. V ekonomike by si pomohol finančným a personálnym auditom, snažil by sa aj o maximálne využitie trojpercentného podielu reklamy vo vysielaní SRo, podobne ako i priestoru pyramídy. Budovu na Benediktiho ulici by predal, ušetril by aj prechodom na digitálne vysielanie a príjmy rozhlasu by zlepšil čerpaním fondov z Európskej únie. Kasala kládol dôraz na vzdelávanie redaktorov i decentralizáciu riadenia.
Vo vypočutí Rada pokračuje v stredu po prezentáciách Martina Beňušku, Ľuboša Machaja, Miloslavy Zemkovej, Hildy Gajdošovej a Gabriela Szántóa pristúpi k štvrtej voľbe generálneho riaditeľa SRo.