BRATISLAVA 29. marca (SITA) - Rozhlasová rada dnes pokračuje vo vypočutí kandidátov na generálneho riaditeľa Slovenského rozhlasu (SRo). Po siedmich účastníkoch konkurzu ,ktorí pred radu predstúpili v utorok, dnes svoj projekt rozvoja a riadenia SRo na roky 2006 až 2010 zatiaľ predstavili režisér a editor Martin Beňuška, šéfdramaturg Dvojky STV Ľuboš Machaj a exstarostka bratislavského Starého Mesta Miloslava Zemková. Poobede rada vypočuje ekonomickú riaditeľku a štatutárnu zástupkyňu SRo Hildu Gajdošovú a bývalého šéfa rádiokomunikácií Gabriela Szántóa. Následne by rada mala okolo 15:00 hlasovať.
Režisér a editor Beňuška, ktorý pôsobil aj v rakúskej ORF, orientoval svoj projekt najmä na programové zmeny. Rádio_FM by podľa neho malo byť rádiom, kde tvoria mladí pre mladých a kde je viac alternatívy. Rádio Regina by rád orientoval viac na publicistiku, odstránil by reprízy a jeho vysielanie rozšíril na všetky regióny SR. Rádio Patria by malo užšie spolupracovať s Rádiom Regina a otvoriť sa aj mladším poslucháčom. Beňuška pripustil, že ak by sa stal šéfom SRo a nepodarilo by sa mu od štátu získať peniaze na zahraničné vysielanie, presunul by Rádio Slovakia International na internet. Rovnako ako jeho konkurenti by viac propagoval internetové Rádio Inet. Je za digitalizáciu archívu a fonotéky. Financie na vyrovnanie vysokých dlhov SRo by chcel získať zavedením krízového manažmentu, transformáciou ekonomiky a programu a zmenou personálnej štruktúry.
Tretíkrát sa pred Rozhlasovú radu postavil šéfdramaturg Dvojky STV a dlhoročný rozhlasový pracovník Ľuboš Machaj. Za základ svojho projektu považuje vytvorenie troch stabilizovaných, rovnocenných programových okruhov Rádia Slovensko, Rádia Devín a Rádia Regina. Počíta aj s Rádiom _FM a Rádiom Patria, ale technicky by ich prepojil s rádiami Devín (Radio _FM) a Regina (Rádio Patria). Ak by bol zvolený, chcel by do konca roka skvalitniť program, do konca roka 2008 vyrovnať hospodárenie a zaviesť kreatívne pružné a otvorené riadenie. Machaj upozornil, že v situácii, keď sa výber koncesionárskych poplatkov robí agresívnym spôsobom, bude počúvanosť SRo naďalej klesať. Podľa Machaja sa musí zmeniť princíp výberu koncesií tak, aby sa nevyberali podľa rozhlasových prijímačov. Lepšie by bolo vyberať koncesie raz ročne, pričom koncesionári by mali mať viac možností na ich platenie. Machaj by sa snažil nájsť zdroje na vyrovnanie dlhov aj vo výdavkoch za služby, osobné náklady, tiež v reklame, vo vydavateľskej činnosti. Je za odstránenie duplicitných odborov a digitalizáciu.
Druhýkrát predniesla svoj projekt Miloslava Zemková. Nemenila ho a opäť radu zoznámila s tým, ako by ročne vedela usporiť až 237 mil. korún. Nevyhnutná pre to je zmena zákona o koncesiách, oslobodenie SRo od platenia DPH a úprava zmlúv s autorskými zväzmi - SOZA, Slovgram a OZIS. Hľadala by aj vnútorné finančné rezervy vrátane prepúšťania najmä v servisných zložkách. Prostriedky vidí aj v eurofondoch. Programom by chcela osloviť viac mladých poslucháčov. Je za zachovanie všetkých okruhov SRo.
Na zvolenie za šéfa SRo kandidát potrebuje, aby za neho hlasovali aspoň dve tretiny zo všetkých členov rady, teda minimálne 10 z 15. Ak sa v prvom hlasovaní nikomu 10 hlasov nepodarí získať, postupujú do druhého kola voľby kandidáti, ktorí získali najmenej tri hlasy. Ak najmenej tri hlasy získa iba jeden kandidát, postupuje do druhého kola voľby tento kandidát a kandidát, ktorý získal druhý najvyšší počet hlasov. Ak v prvom kole voľby nezíska aspoň tri hlasy ani jeden kandidát, postupujú do druhého kola voľby dvaja kandidáti, ktorí získali najviac hlasov. Druhé kolo voľby sa uskutoční 6. apríla.
es;tm;bl