Žilina 11. marca (TASR) - Zrušiť odporúčanie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVaR) SR krajským a okresným úradom v SR, zakazujúce okresným úradom umiestňovať detské obete domáceho násilia do krízových stredísk formou predbežného opatrenia, vyzývajú účastníci víkendového seminára Pomoc obetiam domáceho násilia v SR a ČR, ktorý sa uskutočnil v Rajeckých Tepliciach.
Vo vyhlásení, ktoré TASR poskytol Peter Ničík z Detského krízového centra (DKC) Náruč v Žiline, ďalej vyzývajú MPSVaR, aby vyhláškou upravilo štátny príspevok pre neštátne krízové strediská minimálne na úroveň príspevku pre detské domovy, zaviedlo do legislatívy pojem domáce násilie", umiestnilo na svojej internetovej stránke na verejné pripomienkovanie návrh zákona o sociálnoprávnej ochrane a čo najrýchlejšie ho schválilo.
Nemožno totiž čakať, že rodič násilník spíše dobrovoľne s krízovým centrom dohodu o umiestnení dieťaťa, ktoré sám týra, v krízovom centre. Prax ukázala, že často jedinou záchranou zdravia alebo života dieťaťa je jeho umiestnenie do krízového centra na základe predbežného opatrenia príslušného okresného úradu.
Seminár bol zameraný na výmenu skúseností v oblasti terénnej sociálnej práce, práva a legislatívy, spolupráce s políciou, spolupráce štátu, samosprávy a tretieho sektora i riešenie konkrétnych problémov v SR a ČR. Sociálni pracovníci štátnej správy, pracovníci neštátnych krízových centier pre deti a ženy a sociálni pracovníci Krajského a Okresného úradu Olomouc a mimovládnej organizácie Bílý kruh bezpečí Olomouc sa dohodli, že DKC Náruč v Žiline bude pomocou elektronickej pošty poskytovať dostupné slovenské a české materiály o domácom násilí všetkým odborom sociálnych vecí OÚ, KÚ a VÚC na Slovensku, krízovým centrám i mimovládnym organizáciám, ktoré o to prejavia záujem.
Organizátorom seminára bolo Detské krízové centrum Náruč v Žiline s finančnou podporou ETP Slovensko centra pre filantropiu a neziskové aktivity a Nadácie otvorenej spoločnosti (NOSOSF).