BRATISLAVA 30. marca (SITA) - Povodne si na Slovensku už vyžiadali jednu obeť. Je ňou 61-ročný muž z Modry, informovala bratislavská policajná hovorkyňa Alena Toševová. Podľa informácií hovorkyne Prezídia Hasičského a záchranného zboru Aleny Bučekovej bolo na Slovensku doposiaľ zaplavených viac ako 450 rodinných domov, 23 bytových domov, zatiaľ nezistený počet hospodárskych budov a iných objektov a takmer
1 000 hektárov poľnohospodárskej pôdy. Tri rodinné domy boli vážne poškodené, obyvatelia z nich boli evakuovaní do náhradných priestorov.
Na záchranné práce bolo nasadených 165 príslušníkov Hasičského a záchranného zboru, 430 členov obecných hasičských zborov a viac ako 800 miestnych obyvateľov. V priebehu dnešného dňa sa očakáva priaznivé počasie s možnosťou len ojedinelých zrážok. Naďalej bude potrebné čerpať vodu zo zaplavených obytných budov, rodinných domov, priemyselných a iných objektov, a to predovšetkým v Senickom okrese. Osobitnú pozornosť počas dnešného dňa bude potrebné venovať situácii na rieke Morava. Prezídium Hasičského a záchranného zboru požiadalo Ministerstvo životného prostredia SR o zvolanie Technického štábu Ústrednej povodňovej komisie, ktorý by sa mal zaoberať povodňovou situáciou na území Slovenskej republiky.
Hasiči v Bratislavskom kraji zasahovali v stredu okrem iného v obci Častá, kde voda, pritekajúca z Malých Karpát miestnym potokom a priamo zo svahov zaplavila 30 rodinných domov.
V Trnavskom kraji hasiči spevňovali a zvyšovali v noci hrádze v katastri obce Brodské, okres Skalica. Po polnoci začali príslušníci Záchrannej brigády HaZZ v Malackách spevňovať ochrannú hrádzu Moravy v katastri obce Kopčany v Skalickom okrese. Situácia na tomto úseku sa ráno natoľko zhoršila, že stúpajúca Morava sa o piatej hodine začala prelievať cez ochrannú hrádzu. Hladina rieky Moravy má stúpajúcu tendenciu a predpokladá sa, že stúpne ešte o približne 20 centimetrov. Pre zníženie hladiny vody na rieke Morava sa začal napúšťať polder na území Českej republiky na sútoku Moravy a Dyje. Touto manipuláciou sa znížila hladina Moravy približne o desať centimetrov.
V okrese Senica bola v stredu kritická situácia na vodnej nádrži Kunov, na toku Teplica, kde po naplnení nádrže začala voda pretekať bezpečnostným prepadom. Záplavy sa vo večerných hodinách postupne rozšírili aj na sídlisko Sotina v Senici, preto krajské operačné stredisko HaZZ v Trnave požiadalo o ďalšie čerpadlá pre mesto Senicu. Na miesto dopravili aj výkonné kalové čerpadlo na podvozku z OR HaZZ v Komárne.
V Trenčianskom kraji bola najvážnejšia situácia na rieke Myjava. V meste Myjava, v miestnej časti Stará Myjava sa vyliala rieka a zaplavila približne 25 rodinných domov a tiež miestnu komunikáciu v dĺžke asi štyri kilometre. Rieka sa vyliala aj v ďalšej miestnej časti mesta Myjavy, v Turej Lúke, kde bolo zaplavených 40 rodinných domov.
V Banskobystrickom kraji je nezvestná žena, ktorá spolu s manželom kŕmila divé vtáky na rieke Hron v Banskej Bystrici. Obaja sa topili, muža zachránili okoloidúci občania. Napriek snahe a veľkému nasadeniu ženu zatiaľ nenašli.