Košice 30. marca (TASR) - Plénum Ústavného súdu SR sa dnes na verejnom pojednávaní zaoberalo dvoma návrhmi na posúdenie súladu reformných zdravotníckych zákonov, ktoré preložila skupina 32 poslancov Slobodného fóra (SF) a Smeru-sociálnej demokracie.
Prvý sa týkal zákona o zdravotných poisťovniach, pričom poslanci namietli ustanovenia, ktoré umožnili premenu súčasných zdravotných poisťovní na akciové spoločnosti. Podľa právneho zástupcu poslancov Ondreja Škodlera táto právna forma, ktorá umožňuje aby sa verejné prostriedky v poisťovniach stávali súkromnými a okrem iného slúžili na vytvorenie zisku, je v rozpore s Ústavou SR. Problémom podľa neho je, že zákon nevylúčil, aby zdravotné poisťovne nemohli s verejnými prostriedkami podnikať.
Podľa navrhovateľov Národná rada SR tým, že ustanovila nevhodnú organizáciu zdravotných poisťovní na komerčnom základe, obmedzila dostupnosť občanov k základnému právu na ochranu zdravia a zdravotnú starostlivosť.
Druhým návrhom skupina poslancov SF a Smeru-SD namietla neústavnosť viacerých častí zákona o zdravotnej starostlivosti v spojení so zákonom o rozsahu zdravotníckej starostlivosti a tiež súvisiace nariadenia vlády SR a opatrenia Ministerstva zdravotníctva SR.
Vládnymi nariadeniami sa vydáva Katalóg zdravotných výkonov a Zoznam chorôb, pri ktorých sa zdravotnícke výkony uhrádzajú, čiastočne uhrádzajú alebo neuhrádzajú na základe zdravotného poistenia. Opatreniami MZ SR boli vydané zoznamy liečiv a liekov, zdravotných pomôcok a dietetických potravín, ktoré sú plne alebo čiastočne uhrádzané zo zdravotného poistenia. Podľa Škodlera, ktorý je odborným expertom pre zdravotníctvo SF, vo svojom dôsledku teda stanovujú podmienky poskytovania bezplatnej zdravotnej starostlivosti. To je však podľa opozičných poslancov v rozpore s ústavou i Listinou základných práv a slobôd, pretože medze základných práv a slobôd možno upraviť iba zákonom, a nie podzákonnými normami, medzi ktoré patria aj nariadenia vlády či ministerské opatrenia.
Argumentáciu odporcov - parlamentu a vedľajších účastníkov, ktorými sú vláda a ministerstvo spravodlivosti, respektíve zdravotníctva, nemal kto pred Ústavným súdom prezentovať. Nikto z nich sa totiž nezúčastnil ani na jednom z pojednávaní. Národná rada SR iba v kauze súladu zákona o zdravotnej starostlivosti požiadala o odročenie a väčší časový priestor na prípravu jej zástupcu, ktorým by mal byť poslanec za KDH Daniel Lipšic.