SME

Súd odročil na neurčito ďalšiu kauzu exvedenia SIS,dnes pre sťažnosť prokurátora

Bratislava 11. marca (TASR) - Pre sťažnosť prokurátora musel dnes súd opäť odročiť na neurčito ďalšiu kauzu spojenú s údajnou trestnou činnosťou expríslušníkov ...

Bratislava 11. marca (TASR) - Pre sťažnosť prokurátora musel dnes súd opäť odročiť na neurčito ďalšiu kauzu spojenú s údajnou trestnou činnosťou expríslušníkov Slovenskej informačnej služby (SIS). Senát bratislavského Krajského súdu sa mal na neverejnom zasadnutí zaoberať prípadom tzv. mŕtvych duší v slovenskej tajnej službe.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prokurátor podľa predsedníčky senátu najskôr po vytýčení termínu pojednávania podal návrh, na jeho zrušenie. Odôvodnil ho, rovnako ako vo februári v prípade zavlečenia Michala Kováča mladšieho do cudziny, aplikáciou zákona o ochrane utajovaných skutočností, ktorý je účinný od 1. novembra 2001. Podľa prokurátora mal totiž v uvedenom prípade súd konať až po doplnení informácie z príslušných inštitúcií o zmene stupňa utajenia jednotlivých častí spisu. Predsedníčka senátu sa však s názorom prokurátora nestotožnila a oznámila mu, že termín pojednávania, určený na dnes, nezruší. Vysvetlila, že podľa prechodných ustanovení uvedeného zákona "skutočnosti tvoriace predmet štátneho alebo služobného tajomstva, označené ako prísne tajné alebo tajné, zostávajú utajovanými skutočnosťami, ak sa neurčí inak". Dodala, že v zmysle zákona súdy nie sú povinné "žiadať pôvodcu utajovanej skutočnosti o zmenu alebo zrušenie stupňa utajenia". Napriek tomu, že prokurátor aj po začatí pojednávania trval na jeho odročení, súd rozhodol, že na to nie je dôvod. Následne zástupca bratislavskej krajskej prokuratúry vzniesol námietku voči prísediacemu sudcovi. Namietal jeho zaujatosť kvôli tomu, že v minulosti rozhodoval o prepustení Ivana L. z vyšetrovacej väzby na slobodu. Sudca sa však podľa vlastného vyjadrenia necítil byť zaujatý, pretože, v prípade Lexovho prepustenia išlo o iný trestný čin a iný spis. Aj senát rozhodol, že prísediaci sudca nie je vylúčený, proti čomu prokurátor následne podal sťažnosť, o ktorej musí rozhodovať Najvyšší súd SR.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa vyjadrenia predsedníčky senátu prokurátor uvedeným konaním spôsobil prieťahy v konaní. Dodala, že problém aplikácie zákona o ochrane utajovaných skutočností na aktuálny prípad konzultovala aj s Národným bezpečnostným úradom, ktorý jej procesný postup odobril. Inak postupoval iný senát krajského súdu začiatkom februára, keď v kauze zavlečenia rovnaký návrh prokurátora akceptoval a pojednávanie odročil na neurčito.

Prípad "mŕtvych duší" v SIS uzavrel vyšetrovateľ v októbri 2000. Prokurátor podal obžalobu na Krajský súd v Bratislave v máji minulého roka. Procesná sudkyňa musela následne vykonať úkony súvisiace so správami o pobyte obžalovaného, terajšieho poslanca NR SR Ivana L., ktorý sa momentálne skrýva na neznámom mieste. Súd zároveň skúmal ako predbežnú otázku, či sú splnené zákonné podmienky na konanie ako proti ušlému. Koncom januára tohto roku poslala SIS k prípadu súdu správu o prehodnotení stupňa utajenia jednotlivých častí spisu. Ďalšie inštitúcie - Ministerstvo vnútra SR, Úrad vlády SR, vrátane samotného prokurátora, tak doteraz neurobili.

SkryťVypnúť reklamu

V tomto prípade je Ivan L. obžalovaný pre trestné činy zneužívania právomoci verejného činiteľa a podvodu spolupáchateľstvom. Ako riaditeľ SIS mal Ivan L. od septembra 1995 do októbra 1997 rozhodnúť o prijatí do služobného pomeru 12 fiktívnych príslušníkov SIS. Od decembra 1995 do októbra 1998 údajne SIS svojim neexistujúcim príslušníkom vyplatila na platoch a odmenách približne 3,7 milióna Sk. V uvedenej kauze vyšetrovateľ spolu s Ivanom L. obvinil aj ďalších troch bývalých príslušníkov SIS, Jaroslava S., Ľubomíra K. a Michala H.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 849
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 073
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 060
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 495
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 3 710
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 753
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 504
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 280
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu