Bratislava 30. marca (TASR) - Povodňová situácia na Dunaji sa v súčasnosti stabilizuje, Ústredná povodňová komisia (ÚPK) očakáva vo večerných hodinách kulmináciu hladiny v Devíne na výške 779 cm.
"Hladina síce dosiahne druhý povodňový stupeň, ten však nebudeme vyhlasovať, pretože hladina bude klesať," povedal novinárom šéf technického štábu ÚPK Marián Supek. Pre porovnanie v roku 2002, kedy Bratislavu zasiahli povodne a bolo potrebné stavať hrádze s pieskových vriec na Šafárikovom námestí, dosiahla hladina Dunaja takmer 1000 cm.
Najhoršia situácia je v súčasnosti na rieke Morava, kadiaľ preteká vyše 1000 metrov kubických vody za sekundu. Bežne cez územie SR preteká 600 kubických metrov, pretože novomlynské nádrže na českej strane v súčasnosti vypúšťajú takmer 450 kubíkov, množstvo vody sa zvýšilo. "Nevidíme v tom problém, pretože protipovodňové hrádze sú v SR dimenzované na 1400 kubických metrov za sekundu," dodal Supek.
Povodeň zaplavila 123 obcí, 559 obytných domov. HaZZ evakuoval 382 osôb. Voda z tokov zatopila 1741 ha pôdy. Ako protipovodňové opatrenia bolo uložených 17 tisíc vriec s pieskom.
O 13.00 hod. Štátna plavebná správa zastavila pri výške hladiny 750 cm lodnú prepravu na Dunaji.
Celkovo sa dnes situácia na všetkých tokoch na Slovensku postupne zlepšuje napriek tomu, že niektoré hladiny tokov a vodných nádrží stále stúpajú. Od stredy sú v činnosti operačné štáby MŽP, MV, MO a Generálneho štábu Armády SR. Záchranné práce zabezpečuje Hasičský a záchranný zbor.
Dnešný bezdažďový deň pomohol stabilizovať viaceré toky. Na území Moravy ani Slovenska zatiaľ neprší, ale k večeru sa už očakávajú zrážky. Nemali by presiahnuť intenzitu do desať mm. Ďalšie dni Slovenský hydrometeorologický ústav očakáva zrážky do sedem mm, hladiny riek by však už stúpať nemali.
Vláda schválila v minulosti program protipovodňovej ochrany do roku 2010, na ktorého plnenie určila 20 miliárd korún. Už teraz však SR zaostáva za plnením o viac ako päť miliárd.