Data, ktorá v mene IOM vyhľadávala rómske obete nacistického režimu aj na Slovensku a pomáhala im pri podávaní žiadostí o odškodnenie, súčasne identifikovala ďalších 1999 potenciálnych príjemcov humanitárnej pomoci v 280 rómskych komunitách. TASR o tom informovala vedúca misie IOM Daniela Stábová.
Od apríla do decembra minulého roka pracovníci A.B.Data navštívili približne päťtisíc rómskych komunít v 17 krajinách strednej a východnej Európy a bývalého Sovietskeho zväzu a jej pracovníci zozbierali viac ako 34 tisíc žiadostí o odškodnenie.
Termín na podávanie žiadostí o odškodnenie ľudí nasadených na otrocké a nútené práce a pre určité ďalšie obete nacistického režimu vypršal 31. decembra 2001. IOM už zrušilo priame horúce telefónne linky a služby pomoci pre žiadateľov. Tieto služby poskytovali nielen kancelárie IOM na celom svete, ale aj kooperační partneri vrátane zväzov obetí a americkej spoločnosti A.B.Data. Spoločnosť postúpila všetky žiadosti a príslušné dokumenty do IOM na spracovanie a preverenie možných nárokov. Všetci Rómovia, ktorí odovzdali žiadosť A.B.Data, dostali potvrdenie s číslom ich žiadosti. IOM už nebude zasielať žiadne ďalšie potvrdenie o prijatí týchto žiadostí a apeluje na rómskych žiadateľov, aby nekontaktovali A.B.Data, ale vyčkali na oznámenie o rozhodnutí o ich žiadosti z IOM.
Odškodnenie už bolo vyplatené prvým viac ako šesťtisíc obetiam, vrátane Rómov. Všetci oprávnení žiadatelia v rámci nemeckého programu odškodnenia za nútené práce dostanú odškodnenie v dvoch splátkach prostredníctvom šekov vydaných v príslušnej miestnej mene. Oprávnení žiadatelia v rámci programu odškodnenia majetku obetí Holokaustu dostanú celé odškodnenie v jednej splátke.
Žiadatelia, ktorí nesúhlasia s rozhodnutím o svojej žiadosti, majú právo odvolať sa na nezávislý odvolací orgán v Ženeve. Ak obeť, ktorá podala žiadosť, zomrela, musia si dediči svoje právo uplatniť v IOM do šiestich mesiacov od dátumu úmrtia obete.