BRATISLAVA 31. marca (SITA) - V mesiaci apríli prilieta na Slovensko najviac sťahovavých druhov vtáctva zo svojich zimovísk. Práve preto ochranári na Slovensku slávia 1. apríl ako Deň vtáctva. Podľa Mareke Brinzíka zo Spoločnosti pre ochranu vtáctva na Slovensku (SOVS), táto ochranárska tradícia sa zrodila ešte v časoch rakúsko-uhorskej monarchie (1900), kedy bola známa ako „Deň ochrany vtáctva a stromov“. Jej zakladateľom bol rodák z Brezna, známy prírodovedec a polyhistor Oto Herman (1835 – 1914).
Dosiaľ na Slovensko prileteli viac ako tri desiatky sťahovavých druhov vtákov. Zo známejších poslov jari sa už vrátili sluky lesné, lastovičky domové, bociany biele, škovránky poľné a škorce lesklé. Zo zaujímavých druhov, ktoré prelietajú našim územím na ceste na severské hniezdiská, Brinzík spomenul žeriavy popolavé a tisícky husí siatinných a bieločelých. Z dravých vtákov na Slovensku možno v tomto období zaregistrovať impozantného kršiaka rybára, ktorého hniezdiská sa nachádzajú najmä v Rusku, Švédsku a Fínsku a zo susedných krajín najbližšie v Poľsku. Medzi posledné vtáky, ktoré sa budú na Slovensko vracať patria kukučky, strakoše, dážďovníky a hýle karmínové.
SOVS je ochranárska, nezisková, mimovládna organizácia. Zastupuje Slovensko v medzinárodnej organizácii BirdLife International.