BRATISLAVA 31. marca (SITA) - Prechodné obmedzenia na trhoch práce majú perverzný charakter, vedú k práci načierno, k porušovaniu zákonov a napokon k sociálnemu dumpingu, povedal na dnešnej tlačovej besede eurokomisár pre zamestnanosť a sociálne otázky Vladimír Špidla, pričom sa odvolával na zistenia európskych odborových zväzov. Zo správy Európskej komisie vyplynulo, že v starých členských krajinách Európskej únie (EÚ), ktoré zaviedli prechodné obmedzenia na prílev pracovnej sily z nových členských krajín EÚ, nedošlo k žiadnym podstatným zmenám na trhu práce v porovnaní s obdobím pred zavedením opatrení. Naopak, v krajinách, v ktorých prechodné obmedzenia nezaviedli, zaznamenali ekonomický rast, pokles nezamestnanosti a mierny rast zamestnanosti. Voľný pohyb pracovnej sily je jedným z faktorov, ktorý prispieva ku konkurencieschopnosti EÚ ako celku, konštatoval Špidla. Pripomenul, že európski zamestnávatelia sa jednoznačne vyslovili za zrušenie prechodných obmedzení, odborári ho podporujú na 80%.
Hlavným dôvodom, prečo v nových členských krajinách EÚ zo strednej Európy neexistujú migračné vlny za prácou je podľa Špidlových slov ich relatívne priaznivá sociálno-ekonomická situácia. Špidla zdôraznil, že migrácia za prácou je nákladná a výhody z nej vyplývajúce nevyvážia problémy, ktoré sú s ňou spojené. Preto podľa neho nedošlo k žiadnym veľkým migračným vlnám ani v celej EÚ. Sťahovanie za prácou je v stredoeurópskych krajinách EÚ až na treťom mieste celkovej škály dôvodov. Na prvom mieste sú intímne vzťahy a na druhom individuálna túžba po zmene a zvedavosť. Najväčšou prekážkou pracovnej migrácie sú jazykové bariéry, povedal Špidla a upozornil, že ani vtedy, keď jazykové prekážky nie sú, nemusia krajinám hroziť migračné vlny. Ako príklad Špidla uviedol pracovnú silu zo Slovenska, ktorej prílev do Českej republiky sa ustálil na 65 až 70 tisícoch ľudí ročne napriek 17-percentnej miere nezamestnanosti a nízkym platom v SR .
Správa o dosahu prechodných obmedzení na trhu práce neobsahuje odporúčania jednotlivým krajinám únie, pretože EK nemala na to mandát, rovnako ako nemala právomoc na kritizovanie krajín, ktoré nechcú svoj pracovný trh uvoľniť, zdôraznil Špidla. Starí členovia EÚ, ktorí stále uplatňujú prechodné obmedzenia, majú do 1. mája oznámiť, či ich budú uplatňovať ďalej, či ich zrušia, alebo zmenia ich právny základ. Portugalsko, Španielsko a Fínsko prechodné obmedzenia zrušia, Francúzsko uvoľní svoj trh len pre niektoré profesie.