"Mali sme viac komunikovať, možno aj vľúdnejšie," povedal dnes Dzurinda v diskusnej relácii STV O päť minút dvanásť.
Na zlepšenie úrovne zdravotníctva vidí premiér tri opatrenia - postupné zvyšovanie podielu financií na zdravotníctvo v rámci hrubého domáceho produktu, lepšie využívanie eurofondov, z ktorých by podľa jeho slov mohli prúdiť ročne tri miliardy korún a úsporné opatrenia. Dzurinda podotkol, že slovenskí pacienti stále vracajú do lekární množstvo liekov a mnoho nemocničných lôžok je nevyužitých.
Na margo štrajku zdravotníkov premiér poznamenal, že riešenie platových požiadaviek odborárov nie je v rukách vlády. Konkrétnym partnerom odborov sú v tomto prípade nemocnice.
Predseda Smeru-SD Robert Fico sa domnieva, že zdravotnícka reforma sa ukázala ako absolútne najhoršia zo všetkých zásadných opatrení Dzurindovho kabinetu. Reforma podľa neho urobila zo zdravia tovar, presmerovala verejné financie do poisťovní, ktoré sú akciovými spoločnosťami orientovanými na zisk a navyše nemajú vnútorné limity na svoju správu. Fico kritizoval aj vysokú spoluúčasť pacientov, ktorá ročne rastie v miliardových číslach.
Ak sa Smer-SD dostane do vlády, pokúsi sa pri svojej reforme zdravotníctva dohodnúť s opozíciou, aby opatrenia mali dlhodobý charakter. Fico chce predovšetkým zvýšiť objem peňazí v zdravotníctve zo súčasných 6,5 percenta HDP na 7,5 až 8 percent, pričom tieto prostriedky chce čerpať napríklad z výnosov zo zdanenia dividend. Sľúbil tiež okamžité zrušenie 20 a 50-korunových poplatkov u lekárov a zmenu charakteru zdravotných poisťovní na verejnoprávne inštitúcie s limitom výdavkov na vnútornú správu.