Predkladatelia sa inšpirovali švédskym modelom a v návrhu zavádzajú evidenciu nebezpečných psích jednotlivcov, vrátane osobitného prístupu k nim a konkrétnych obmedzení pri ich pohybe. Odmietajú však globálnu definíciu nebezpečných plemien, ako je tomu napríklad v nemeckej legislatíve, a presadzujú rovnaký prístup ku každému psovi bez ohľadu na to, ku ktorému plemenu patrí. Nebezpečným psom sa totiž pes nenarodí, ale sa ním stáva v procese svojho vývoja a výchovy, argumentujú v návrhu koaliční aj opoziční poslanci.
Návrh súčasne sprísňuje evidenciu psov, ktorá síce existovala na miestnej úrovni aj doteraz, ale len z dôvodu platenia poplatkov za psov. Zákonnej evidencii by tak mal podliehať každý pes vrátane krížencov a jej súčasťou bude aj spomínaná evidencia nebezpečného správania sa konkrétnych jedincov. Pojem nebezpečný pes je definovaný ako pes, ktorý už človeka pohrýzol bez toho, aby bol k tomu vyprovokovaný. Vyňaté sú aj situácie nutnej obrany a krajnej núdze, keď pes plní svoju nezastupiteľnú úlohu ochrany.
Návrh ďalej upravuje voľný pohyb psov na verejných priestranstvách a definuje, kde a za akých podmienok môže byť voľný pohyb psov zakázaný. Ide hlavne o priestory, kde je predpoklad veľkého pohybu ľudí a z toho dôvodu je možné ich obťažovanie či ohrozenie psami. Obciam a mestám sa ponecháva možnosť v súlade s ústavou vymedziť priestory, kde je vstup so psom zakázaný, ale aj priestory, kde je voľný pohyb psov priamo dovolený. Súčasne posilňuje zodpovednosť vlastníkov za znečistenie verejných priestranstiev psími výkalmi a zavádza aj povinnosť vlastníkov odstrániť ich. Obciam a mestám sa ukladá povinnosť vytvoriť pre likvidáciu výkalov podmienky.
Legislatívci ďalej prerokujú návrh dvoch noviel Občianskeho zákonníka, návrh zákona o štátnom dlhu a štátnych zárukách, ako aj návrh zákona o zdravotnom poistení.