BRATISLAVA 4. apríla (SITA) - Zákon o pestovaní geneticky modifikovaných rastlín v poľnohospodárskej výrobe, ktorý minulý týždeň podpísal prezident, nedostatočne chráni konvenčných a ekologických poľnohospodárov i životné prostredie. Tvrdia to aktivisti zo združenia Greenpeace, ktorí majú voči tomuto zákonu viacero výhrad.
Upozorňujú, že pri prijímaní v Národnej rade SR nebol k návrhu zákona priložený návrh všeobecne záväzného právneho predpisu - vyhlášky, ktorá ustanovuje podrobnosti súvisiace s pestovaním a nakladaním s geneticky modifikovanými rastlinami. Je to v rozpore s legislatívnymi pravidlami, konštatuje sa v stanovisku združenia. Práve podrobnosti, ktoré má upraviť doposiaľ neexistujúca vyhláška, sa podľa environmentalistov týkajú kľúčových časti zákona ako napríklad odborného plánu pestovania modifikovaných rastlín, alebo stanovenia tzv. minimálnych izolačných vzdialeností medzi konvenčným, ekologickým a GM poľnohospodárstvom. „Vymedzenie presných pojmov je z pohľadu funkčnosti zákona zásadné. Ak nie je priamo obsiahnuté v návrhu zákona, tak mal byť v súlade s legislatívnymi pravidlami návrh vyhlášky predložený priamo ako súčasť legislatívnej iniciatívy," zdôraznila koordinátorka genetickej kampane Greenpeace Martina Badidová. Dodáva, že jedine tak mohol byť prerokúvaný návrh zákona komplexne posúdený. "To sa však nestalo a dnes máme zákon, kde dôležité ustanovenia bude určovať ministerstvo pôdohospodárstva bez kontroly parlamentu, či verejnosti,“ zdôraznila.
Greenpeace sa tiež nepozdáva, že budúci pestovatelia geneticky modifikovaných rastlín sú povinní absolvovať školenie o pestovaní GM rastlín, avšak zákon neustanovuje žiadne podrobnosti o školení, jeho obsahu či osobách alebo subjektoch, ktoré budú oprávnené ho vykonávať. V praxi sa tak môže podľa ochranárov stať, že takéto školenia budú organizované komerčnými subjektmi, ktoré budú priamo naviazané na distribučné spoločnosti a výrobcov GM osiva. "Prijatý zákon je podľa nášho názoru výhodný najmä pre zahraničné biotechnologické spoločnosti, ktoré sa snažia pretlačiť na náš trh svoje produkty. Zákon nie je dobrý pre slovenských poľnohospodárov, ale pre nadnárodné spoločnosti,“ uzatvára Badidová.