Bratislava 5. apríla (TASR) - Slováci v zahraničí môžu po prvý raz voliť vo voľbách do Národnej rady SR poštou. Volebný okrsok pre voličov s trvalým pobytom mimo SR je v Petržalke na Miestnom úrade (MÚ). Na žiadosť o zapísanie do osobitného zoznamu voličov im zostávajú tri týždne.
Slovenskí občania s trvalým pobytom v zahraničí musia na adresu Miestneho úradu mestskej časti Bratislava-Petržalka poslať do 28. apríla žiadosť o zápis do zoznamu voličov. K nej musia priložiť čestné vyhlásenie, že nemajú trvalý pobyt v SR, fotokópiu platného cestovného dokladu SR alebo fotokópiu osvedčenia o štátnom občianstve SR a najmä adresu miesta pobytu. Podľa vedúcej organizačného oddelenia petržalského MÚ Denisy Paulenovej majú žiadatelia problémy najmä s odlíšením osvedčenia o štátnom občianstve a listinou o udelení štátneho občianstva. "Niekoľkých zo 120 prihlásených sme vyzvali, aby doplnili údaje," uviedla dnes TASR Paulenová. Niektorí totiž poslali kópiu zahraničných pasov či rodné listy. O možnosti zúčastniť sa na voľbách sa zahraniční Slováci dozvedajú z ambasád, ich novín či internetu. Všetky podrobnosti o voľbe poštou a formuláre nájdu na www.civil.gov.sk či www.petrzalka.sk.
Keď voličov zapíšu do osobitného zoznamu, najneskôr do 13. mája im odošlú hlasovacie lístky, obálku s pečiatkou mestskej časti Petržalka, poučenie a návratnú obálku s heslom Voľba poštou. Volič vloží vybraný hlasovací lístok do obálky s pečiatkou. Zalepí ju a pošle v návratnej obálke. Doručená musí byť najneskôr do 16. júna. Volebná komisia potom ich obálky s hlasovacím lístkom vhodí do volebnej schránky.
Hlasovanie občanov s trvalým pobytom v SR, ktorí budú počas volieb mimo krajiny, napríklad na študijnom či pracovnom pobyte, sa odlišuje. Žiadosť o zapísanie musia poslať na adresu obecného, miestneho alebo mestského úradu v mieste svojho trvalého pobytu. Do 13. mája im odošlú hlasovacie lístky. Jeden z nich potom pošlú na úrad obce, kde majú trvalý pobyt. Doručený musí byť najneskôr do 16. júna.
Odoslanie hlasovacích lístkov a výzvy na doplnenie údajov financuje štát. Návratnú obálku s hlasovaním zo zahraničia však platí volič. jb tal