BRATISLAVA 5. apríla (SITA, TASR) - Mikuláša Č., považovaného za niekdajšieho bossa banskobystrického podsvetia, obvinila polícia už zo šiestej vraždy. Ako dnes informoval prvý policajný viceprezident Jaroslav Spišiak, Mikuláša Č. spolu s ďalšími tromi ešte žijúcimi osobami obvinili pracovníci Úradu boja proti organizovanej kriminalite z vraždy Pavla Lenárta vo februári 1997. Podľa Spišiaka skupina ľudí vedená Mikulášom Č. vylákala Lenárta (1960) z Prievidze do Banskej Bystrice do sídla súkromnej bezpečnostnej služby Security 3, tu ho v kancelárii Mikuláša Č. zvalili na zem, pridržali mu ruky aj nohy a dvoma strelami do hlavy ho usmrtili. Telo potom naložili do auta obete a odviezli do katastra obce Budiš. Tu ho nechali a polícia auto aj obeť našla 11. februára 1997. "Ani sa len neunúvali zahrabať mŕtvolu. Ležala v kufri auta voľne hodená ako zemiaky, to svedčí o brutalite a bezcitnosti týchto osôb. V tom čase si podsvetie bolo isté. V súčasnosti je to inak, úplne inak," zdôraznil Spišiak. Podľa neho bol Lenárt osobou podsvetia a zrejme nezapadal do obrazu štruktúry organizovaného zločinu, ktorá sa v tom čase tvorila na čele s Mikulášom Č. Identitu ďalších páchateľov Spišiak odmietol prezradiť. Povedal len, že okrem Mikuláša Č. žijú ešte ďalší traja, ostatní sú už mŕtvi.
Polícia na tomto prípade ako aj na ostatných vraždách, z ktorých je Mikuláš Č. stíhaný, postupovala v úzkej súčinnosti s prokuratúrou. Preto sa neobáva neúspešného konca trestného konania. Spišiak zároveň zdôraznil, že pri všetkých vraždách, okrem jednej, kde vystupuje chránený svedok, má polícia dostatočné dôkazy i bez svedeckých výpovedí. "Jediný problém pri odsúdení môže nastať zvonku, teda mimo tandemu polícia - prokuratúra," vyhlásil Spišiak.
Spišiak sa tiež poďakoval pracovníkom Úradu boja proti organizovanej kriminalite, ktorý pod neho spadá. V minulom roku jeho pracovníci objasnili 21 vrážd, ktoré súviseli s podsvetím. Okrem týchto prípadov zabránili ďalším ôsmim vraždám, kde obvinili objednávateľa alebo zadržali vraha v štádiu pokusu. "V súčasnosti je slovenská polícia považovaná za lídra Európy a v niektorých kontextoch aj sveta pri objasňovaní vrážd na objednávku. Preto sa 2. až 4. mája na Slovensku uskutoční medzinárodný seminár o vraždách na objednávku, kde svojim zahraničným kolegom budeme prezentovať naše poznatky a prácu na konkrétnych prípadoch.
Chronológia káuz Mikuláša Č.
17. decembra 1997 - Polícia vyhlásila celoštátne pátranie po 31-ročnom Mikulášovi Č., 29-ročnom Milošovi K. a 29-ročnom Jánovi K., ktorí boli podozriví zo závažnej trestnej činnosti. Štvrtého podozrivého, 33-ročného Miloša P. zadržali pri osobitnej policajnej akcii.
19. decembra 1997 - Na Krajské riaditeľstvo (KR) PZ v Banskej Bystrici prišiel advokát Mikuláša Č. a Jána K. Ján Gereg. Oznámil, že jeho klienti chcú vypovedať vo veci, pre ktorú po nich polícia vyhlásila pátranie. Následne sa prihlásili na polícii.
20. decembra 1997 - Sudca OS v Trenčíne vzal Mikuláša Č., Jána K., Vasila I., jeho brata Jaromíra a Pavla K. do väzby.
9. marca 1998 - Mikuláš Č. bol obvinený zo štyroch trestných činov. V troch prípadoch išlo o vydieranie, v jednom o daňový trestný čin.
22. októbra 1998 - Vyšetrovateľ Mikuláša Č. obvinil z trestného činu brania rukojemníka a trestného činu vraždy poľského občana Grzegorza Szymaneka.
9. júna 1999 - Prokurátorka podala na KS v Banskej Bystrici obžalobu na Mikuláša Č. a ďalších ôsmich spoluobvinených pre deväť trestných činov, z ktorých najzávažnejšie boli trestné činy vraždy, brania rukojemníka a vydierania spáchaného formou organizovanej skupiny.
8. novembra 1999 - V Ústave na výkon väzby v Banskej Bystrici sa začalo hlavné pojednávanie s Mikulášom Č. a spol.
1. decembra 1999 - Počas pojednávania pred senátom Krajského súdu v Banskej Bystrici vypovedal poľský súkromný detektív Krzysztof Rutkowski. Ten na Slovensku i v Poľsku na žiadosť manželky Alexandry vyšetroval zmiznutie jej manžela, 30-ročného Interpolom hľadaného Grzegorza Szymaneka, z vraždy ktorého bol obžalovaný Mikuláš Č.
3. decembra 1999 - Chránený svedok Alexander H. potvrdil, že vraj videl, ako Mikuláš Č. zastrelil na jeseň v roku 1997 poľského občana Grzegorza Szymaneka pri horehronskej obci Polomka. Mikuláš Č. odmietol jeho tvrdenia.
28. januára 2000 - Senát KS v Banskej Bystrici uznal Mikuláša Č. za vinného z trestných činov vraždy, brania rukojemníka a dvoch skutkov vydierania a uložil mu nepodmienečný trest odňatia slobody v trvaní 15 rokov v tretej nápravnovýchovnej skupine. Oslobodil ho spod obžaloby v troch bodoch - vydierania, dvojnásobného krátenia dane a porušovania colných predpisov o obehu tovaru. Mikuláš Č. sa proti verdiktu odvolal. Odvolali sa aj jeho blízki spolupracovníci Miloš K. a Ján K., ktorých senát uznal za vinných a uložil im takisto nepodmienečný trest odňatia slobody v trvaní 9 a 10 rokov. Za vinných súd uznal aj Andreja A. (8 rokov nepodmienečne), bratov Vasila (10 rokov nepodmienečne) a Jaromíra (dva roky nepodmienečne) I., Jozefa Š. (na tri roky nepodmienečne). Spod obžaloby oslobodil manželov Pavla a Darinu K. z Považskej Bystrice.
6. apríla 2000 - zastrelili jedného zo spoluobžalovaných Jaromíra I.
27. júna 2000 - zastrelili Mariána K., ktorého Mikuláš Č. a spol. mali vydierať.
19. januára 2001 - Viceprezident PZ Imrich Angyal potvrdil, že sa údajne pripravoval útek Mikuláša Č. z leopoldovskej väznice. Táto skutočnosť bola dôvodom, že Mikuláša Č. koncom decembra 2000 previezla polícia za prísnych bezpečnostných opatrení do Ústavu na výkon väzby v Bratislave.
30. januára 2001 - V Bratislave sa začalo verejné zasadnutie senátu NS SR, ktorý mal rozhodnúť o odvolaniach v trestnej veci obžalovaného Mikuláša Č. a spol.
5. februára 2001 - Vyšetrovateľ odboru vyšetrovania obzvlášť závažnej trestnej činnosti obvinil Alexandra H. zvaného Šani, svedka v kauze Mikuláša Č. a spol. pre trestný čin krivej výpovede a nepravdivého znaleckého posudku. Menovaný vypovedal najmenej dvakrát pred vyšetrovateľom a neskôr aj pred senátom KS v Banskej Bystrici vo veci vraždy Grzegorza Szymaneka tak, že ho zavraždil Mikuláš Č. Na odvolacom konaní na Najvyššom súde SR v Bratislave uviedol, že Szymaneka nezavraždil Mikuláš Č., ale nebohý Štefan F.
7. februára 2001 - Senát Najvyššieho súdu SR vyhlásil rozsudok v kauze obžalovaného Mikuláša Č. a spol. Najzávažnejšie skutky prvostupňového rozsudku v prípade samotného Mikuláša Č., branie rukojemníka a vraždu Poliaka Szymaneka, senát NS SR nepotvrdil. Na základe rozhodnutia sa skutkami opäť mal zaoberať krajský súd. NS SR zároveň v prípade Mikuláša Č. potvrdil dva skutky vydierania a uložil mu za ne nepodmienečný trest odňatia slobody v trvaní 8,5 roka. Za skutok dvojnásobného vydierania NS SR odsúdil na sedem rokov Miloša K., Jána K. a Vasila I.
18. júna 2001 - Na Krajskom súde v Banskej Bystrici sa začalo nové hlavné pojednávanie s Mikulášom Č.
5. októbra 2001 - Senát KS v Banskej Bystrici oslobodil Mikuláša Č. spod obžaloby v prípade vraždy a brania rukojemníka. Súd rozhodol aj o oslobodení jeho spolupracovníkov - Jána K. a na slobode stíhaného Andreja A., ktorí čelili obvineniu z trestného činu brania rukojemníka.
23. septembra 2002 - Senát OS v Trenčíne súhlasil s podmienečným prepustením Mikuláša Č. na slobodu. Okresný prokurátor podal proti rozhodnutiu sťažnosť.
26. novembra 2002 - Dovolací senát NS SR definitívne potvrdil oslobodzujúci rozsudok pre Mikuláša Č., Andreja A. a Jána K. v prípade brania rukojemníka a vraždy Poliaka Szymaneka. Súd zamietol sťažnosť pre porušenie zákona podanú generálnym prokurátorom SR.
29. novembra 2002 - KS v Trenčíne zamietol sťažnosť prokurátora proti rozhodnutiu OS v Trenčíne, ktorý súhlasil s podmienečným prepustením Mikuláša Č. z väzenia.
29. novembra 2002 - Mikuláša Č. KS v Trenčíne podmienečne prepustil z väzenia.
29. novembra 2002 - Minister spravodlivosti Daniel Lipšic oznámil, že podá na Najvyšší súd sťažnosť pre porušenie zákona ako mimoriadny opravný prostriedok v prípade podmienečného prepustenia Mikuláša Č. na slobodu. Lipšic bol presvedčený, že na podmienečné prepustenie Č. nebola splnená zákonná formálna podmienka.
V decembri 2002 sa mal Mikuláš Č. dopustiť výtržníctva na Štrbskom Plese. Za lyžiarsky incident podal na neho trestné oznámenie ešte v decembri premiér Mikuláš Dzurinda po tom, čo ho podľa vlastných slov videl, ako "terorizoval" ľudí čakajúcich na lyžiarske vleky. Vyšetrovateľ Mikuláša Č. obvinil z trestného činu výtržníctva, ale prokurátorka Okresnej prokuratúry v Poprade uznesenie zrušila. Okresná prokuratúra v Poprade požiadala o odňatie prípadu pre zaujatosť a dozorovanie prípadu prevzala Okresná prokuratúra v Liptovskom Mikuláši.
19. marca 2003 - Najvyšší súd SR zrušil novembrové rozhodnutie KS v Trenčíne o podmienečnom prepustení Mikuláša Č. na slobodu. Podľa NS za tento skutok môže nastať podmienečné prepustenie až po uplynutí dvoch tretín trestu, čo predstavuje päť rokov a osem mesiacov.
24. marca 2003 - Pretože sa Mikuláš Č. nezdržiaval na území SR, spracovala polícia podklady potrebné na vydanie medzinárodného zatykača na jeho osobu.
5. apríla 2003 Mikuláša Č. zatkol na území Prahy-východ špeciálny útvar českej polície na boj s organizovaným zločinom.
7. apríla 2003 - Sudca OS v Trenčíne Michal Antala vydal medzinárodný zatykač na Mikuláša Č. Medzinárodný zatykač bol potrebný, aby Mikuláš Č. mohol byť vydaný z ČR na Slovensko.
24. apríla 2003 - Bývalý spolumajiteľ bezpečnostnej služby Mikuláša Č. Security 3 Michal O. sa ocitol vo vyšetrovacej väzbe, ktorú na neho uvalil KS v Banskej Bystrici. Do väzby zároveň vzali aj 33-ročného Jaroslava J., ktorého s Michalom O. stíhal vyšetrovateľ za vydieranie banskobystrického podnikateľa Róberta K.
19. júna 2003 Štátne zastupiteľstvo navrhlo Ministerstvu spravodlivosti ČR vydať Mikuláša Č. na Slovensko.
1. júla 2003 - Mikuláš Č. odmietol tvrdenia, že si mal objednať likvidáciu ministra spravodlivosti SR Daniela Lipšica.
6. augusta 2003 - Údajného bossa banskobystrického podsvetia Mikuláša Č. previezli z ČR na Slovensko. Nastúpil do výkonu trestu v ilavskej väznici.
30. októbra 2003 - Mikuláš Č. požiadal OS v Trenčíne o preradenie do najmiernejšej, I. nápravnovýchovnej skupiny.
7. novembra 2003 - V Revúcej bol zavraždený 34-ročný podnikateľ Štefan R., ktorého smrť spájali médiá na základe výpovedí domácich s aktivitami mafie v regióne. Zavraždený svedčil v kauze Mikuláša Č.
4. decembra 2003 - Mikuláš Č. požiadal o podmienečné prepustenie z väzenia.
23. apríla 2004 - Mikuláš Č. naďalej zostal vo väzení v Ilave, pretože senát OS v Trenčíne nerozhodol o jeho žiadosti o podmienečné prepustenie na slobodu.
7. mája 2004 - Senát OS v Trenčíne súhlasil s podmienečným prepustením Mikuláša Č. z väzenia. Súd mu stanovil skúšobnú lehotu na päť a pol roka. Okresný prokurátor podal proti rozhodnutiu sťažnosť.
22. októbra 2004 - Mikuláš Č. zostal vo väzení. Podľa odvolacieho senátu nepreukázal v dostatočnej miere svoje polepšenie a schopnosť viesť riadny život.
27. januára 2005 Krajský súd v Trenčíne nerozhodol o osude údajného bossa banskobystrického podsvetia Mikuláša Č. Jeho obhajca predložil v podateľni oznámenie, že jeho mandant žiadosť o podmienečné prepustenie berie späť. Keby odvolací senát sťažnosť zamietol, zostal by naďalej vo väzení a o podmienečné prepustenie by mohol žiadať až v januári 2006. Dôvodom obhajoby bol aj disciplinárny trest v podobe piatich dní samotky, ktorý dostal Mikuláš Č. v máji 2004 za to, že mal na cele nepovolené predmety - rádio s elektrickou šnúrou a predlžovačku. Súčasťou spisu je ponuka na prevzatie spoločenskej záruky, ktorú v mene gréckokatolíckej cirkvi podal farár z Telgártu. Žiadosť o podmienečné prepustenie Mikuláša Č. podporilo svojimi podpismi 240 veriacich z obce.
16. marca 2005 - Na Krajskom súde v Banskej Bystrici sa začalo hlavné pojednávanie s Jánom Č. stíhaným za trestné činy pokusu vraždy, porušovania domovej slobody a nedovoleného ozbrojovania. Ján Č. bol v roku 1997 riaditeľom civilnej bezpečnostnej služby Security 3, ktorej majiteľom bol Mikuláš Č.
4. apríla 2005 - Údajného bossa banskobystrického podsvetia Mikuláša Č. a ďalšie štyri osoby obvinil policajný vyšetrovateľ z trestného činu vraždy. Ten tvrdí, že je nevinný a proti rozhodnutiu súdu o obmedzeniach podal sťažnosť.
8. novembra 2005 - Údajnému bossovi banskobystrického podsvetia Mikulášovi Č. sprísnili podmienky vo väznici v Ilave, kde si odpykáva osem a polročný trest za dvojnásobné vydieranie. O obmedzeniach rozhodol Okresný súd v Trenčíne v súvislosti s obvinením z vraždy, ktoré bolo voči nemu vznesené v apríli toho roku. Ten tvrdí, že je nevinný a proti rozhodnutiu súdu o obmedzeniach podal sťažnosť. Krajský súd v Trenčíne ju zamietol a potvrdil predĺženie obmedzení do 15. decembra. Na základe rozhodnutia súdu Mikulášovi Č. od apríla cenzurujú poštu, kontrolujú balíky, nesmie byť zaradený do prác v ústave pre výkon trestu ani mimo neho. Návštevy môže mať výlučne s predchádzajúcim súhlasom alebo v prítomnosti príslušného orgánu činného v trestnom konaní a súd rozhodol aj o zamedzení akýchkoľvek kontaktov a stykov so spoluobvinenými z vraždy.
25. januára 2006 - Vyšetrovateľ Úradu pre boj s organizovanou kriminalitou navrhol obžalovať Mikuláša Č. z trestného činu organizovania vraždy. Okrem neho navrhol obžalovať aj ďalšie štyri osoby. Vraždy súvisia s bojom o teritórium východného Slovenska.
17. februára 2006 - Vyšetrovateľ obvinil Mikuláša Č. z vraždy Mariána K., ktorú si mal objednať z väzby prostredníctvom svojho advokáta Daniela M. Ten ju zorganizoval a vykonávateľom nakoniec aj vyplatil milión korún. S Mikulášom Č. sú v tomto prípade obvinení aj Daniel M. a Jozef M.
30. marca 2006 - Bez určenia termínu hlavného pojednávania s obvineným takzvaným bossom podsvetia Mikulášom Č. a jeho štyrmi komplicmi skončilo zasadnutie senátu Okresného súdu (OS) v Prešove. Podľa obžaloby, ktorá bola na OS podaná 20. februára z Krajskej prokuratúry v Trenčíne, mal Mikuláš Č. zorganizovať a podieľať sa na dvoch dokonaných a jednej nedokonanej vražde, ktoré spolu súvisia.
Mikuláš Č. si vo väzení odpykáva osem a polročný trest, ktorý dostal za dvojnásobné vydieranie. Trest mu uplynie v októbri 2006.