Bratislava 5. apríla (TASR) - Štrajk v zdravotníctve podľa líderky strany Nádej Alexandry Novotnej tri mesiace pred voľbami neprinesie nič iné, len to, že sa verejná mienka obráti proti zdravotníkom. Na systémové zmeny podľa Novotnej už nezostáva dosť času a realizovať ich môže až budúci kabinet.
"Bola by som veľmi rada, keby minister a vláda využili všetky možnosti, aby rokovali s lekármi. Rokovali z pozície takej, že nie všetko, čo sa urobilo, bolo dotiahnuté do konca, a preto tí lekári istý nárok na nejakú nespokojnosť majú," konštatovala dnes pred novinármi Novotná. Lekári si však podľa nej zároveň musia uvedomiť, že liečenie pacientov je ich povolanie a je to jediné, čo vedia robiť. "Mali by sa pozerať na to, čo bude o tri mesiace, teraz sa systémové opatrenie už urobiť nedá," dodala.
Štrajk sa preto napriek akýmkoľvek dobrým zámerom môže obrátiť proti samotným zdravotníckym pracovníkom, ktorí chcú poukázať na to, že reforma im zatiaľ nepriniesla to, čo sľubovala. "Žiaľbohu, ostrý štrajk, aj keď sa budú snažiť akokoľvek organizačne zabezpečiť akútnu a neodkladnú starostlivosť, pri prvom poškodení zdravia pacienta zostane ten lekár, ktorý toho pacienta poškodí, zrazu sám. Už tam nebudú odbory, ani politické strany," poznamenala Novotná.
Člen prezídia Nádeje Jozef Mihál naznačil, že zhruba miliardu by do systému zdravotníctva tohto roku mohlo priniesť ročné zúčtovanie za uplynulý rok. Štát totiž za svojich poistencov v roku 2005 platil menej ako mal, a očakáva sa, že bude musieť za uplynulý rok doplatiť okolo 700 miliónov Sk až jednej miliardy. Mihál odporúča, aby tieto peniaze štát požičal zdravotným poisťovniam už teraz a nedal im ich až na konci roka, keď sa bude robiť konečné zúčtovanie.
Nádej podľa Novotnej presadzuje zachovanie kontinuity v zdravotníctve a pokračovanie vo východiskách reformy, ktorú naštartoval minister zdravotníctva Rudolf Zajac. Do stredu pozornosti by sa však mal dostať pacient, a to prostredníctvom osobných účtov poistencov. bmg tal