BRATISLAVA 5. apríla (SITA) - Minister kultúry František Tóth dnes po 294 dňoch opustil kreslo ministra. Na návrh premiéra Mikuláša Dzurindu ho z čela rezortu odvolal prezident Ivan Gašparovič. Ten do funkcie zároveň vymenoval staronového ministra Rudolfa Chmela. Poznamenal však, že v tomto prípade vyhovel predsedovi vlády z povinnosti. Napriek týmto slovám však Chmelovi pred nástupom do funkcie zagratuloval. Podľa Dzurindu prezident týmito slovami len naznačil, že si je vedomý svojich ústavných povinností, čo sa mu nemusí vždy páčiť. Podľa ústavy však musí návrhy premiéra na menovanie alebo odvolanie niektorého z členov vlády akceptovať. "Chcem sa preto poďakovať pánovi prezidentovi, že si nielen splnil povinnosť, ale že v tomto prípade ani neotáľal," dodal v tejto súvislosti Dzurinda. Je si istý, že rezort kultúry potrebuje svojho gazdu, hoci v júni budú predčasné parlamentné voľby.
Vo svojom príhovore nezabudol prezident ani na odchádzajúceho Tótha, ktorému za vykonanú prácu poďakoval. Tóth je presvedčený, že svoj rezort viedol podľa najlepšieho vedomia a svedomia. Pripustil, že sa dopustil viacerých omylov, ale tie nechcel konkretizovať. Podľa vlastných slov však neprišiel o kreslo pre 700-tisíc, čo stálo poštovné za jeho listy učiteľom, ale bola v tom politika a preferencie. Pred odchodom však poďakoval nielen tým, ktorí ho podporovali, ale aj tým, ktoré stáli proti nemu. Tóth si myslí, že z rezortu odchádza s poznaním, že "netreba sa báť tých, ktorí sa pomýlia, ale tých, ktorí klamú". Či tým myslel premiéra Dzurindu nekomentoval. "Môj prejav nebol ostrý, ale pravdivý. Nie je správne chrliť tu oheň a síru," dodal.
Predseda vlády sa nechcel na Tóthovu adresu vyjadrovať. "To, čo povedal, je jeho vecou a vizitkou," konštatoval. Z návratu Chmela sa však teší. Pripomenul, že keď v máji minulého roka odchádzal zo svojho postu, tak s ním odišiel aj kus noblesy. Preto je rád, že volebné obdobie spolu dokončia. Chmel sa ku konkrétnym problémom vo svojom rezorte nechce zatiaľ vyjadrovať. "Všetky takéto konkrétne detailné problémy by som riešil v najbližších dňoch. Ak mi dáte, nehovoril by som sto dní, ale adekvátnu časť, tak vám potom poviem dôkladne, čo s problémami, ktoré visia vo vzduchu," konštatoval pred novinármi.
Doc. PhDr. Rudolf Chmel, DrSc. sa narodil 11. februára 1939 v Plzni. V roku 1941 sa s rodičmi vrátil na Slovensko, maturoval v Poprade v roku 1956. Štúdium slovenskej literatúry a jazyka absolvoval v roku 1961 na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Pracoval v Slovenskej akadémii vied (SAV) ako vedecký pracovník so zameraním na dejiny literatúry
Od roku 1982 bol tajomníkom Zväzu československých spisovateľov, v rokoch 1988-89 šéfredaktorom časopisu Slovenské pohľady, po novembri 1989 riaditeľom Literárnovedného ústavu SAV. Od júna 1990 do konca roku 1992 bol československým veľvyslancom v Maďarsku. V rokoch 1993-2000 zastával funkciu prezidenta Nadácie Otvorenej spoločnosti - Bratislava a bol predsedom redakčného kruhu mesačníka OS. Zakladateľ a hovorca Fóra inteligencie Slovenska. Autor mnohých knižných monografií a súborov štúdií z dejín slovenskej literatúry a z oblasti slovensko-maďarských literárnych vzťahov.
Rudolf Chmel bol členom Aliancie nového občana (ANO) a v parlamentných voľbách 2002 bol zvolený za poslanca NR SR. V októbri 2002 sa stal ministrom kultúry. 11. mája 2005 oznámil prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi svoju abdikáciu a v máji 2005 sa vrátil do poslaneckých lavíc. 5. apríla 2006 ho prezident Ivan Gašparovič opäť vymenoval za ministra kultúry SR.
Rudolf Chmel je ženatý, má štyri deti.
pr;ve;mt