BRATISLAVA 6. apríla (SITA) - Odborná konferencia Slovenské školstvo dnes a zajtra, ktorú v Bratislave zorganizoval Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy (OZPŠaV), sa hneď na úvod zmenila na predvolebnú kampaň. Tvrdili to viacerí účastníci, ktorí si vypočuli vystúpenia politikov. "Určite je to predvolebná kampaň, veď to priznali i samotní politici. Dva mesiace pred voľbami nevyužijú na to, aby niečo zmenili. Všetko smeruje k predvolebným sľubom, aby prilákali voličov," vyhlásil po úvodnej časti konferencie šéf Asociácie riaditeľov štátnych gymnázií Pavol Sadloň. Ako dodal, aj predseda OZPŠaV Ján Gašperan deklaroval, že odbory chcú odhaliť smerovanie politických strán a potom trvať na tom, aby svoje sľuby plnili. To podľa Sadloňa nie je úplne na škodu.
Gašperan tieto obvinenia odmietol. Tvrdí, že konferenciu v rovnakom období organizuje OZPŠaV už tri roky a keď ju tentoraz pripravoval, nikto nevedel, že budú predčasné voľby. Podľa šéfa školských odborov nie je nič zlé na tom, ak chcú, aby sa ich programové ciele dostali do programov politických strán a následne do programového vyhlásenia vlády. "Bez komunikácie s politickými stranami to nikdy nepresadíme," vyhlásil Gašperan, podľa ktorého boli jednotlivé "sily" na konferencii vyvážené. Za koalíciu vystúpil vicepremiér Ivan Mikloš a minister školstva László Szigeti. Z opozičných predstaviteľov sa účastníkom prihovoril líder ĽS-HZDS Vladimír Mečiar a šéfka Slobodného fóra Zuzana Martináková.
Vicepremiér Mikloš prisľúbil, že zriaďovatelia dostanú časť požadovaných peňazí za mimoriadne náklady na kúrenie. Mestá a obce požadovali 416 miliónov, čo sa však podľa Mikloša skresá zhruba na polovicu. Okrem toho by rezort financií a školstva mali spoločne zabezpečiť aj zvyšovanie miezd pedagógov v regionálnom školstve. Odmieta, že by išlo o predvolebnú kampaň. Za kúrenie dostanú školy peniaze preto, lebo ide o prenesený výkon štátnej správy. Na mzdy sa nájdu peniaze preto, lebo pôvodne to aj vláda navrhovala v rozpočte pre rezort školstva, avšak poslanci ho pri rokovaní pozmenili. Odsúhlasili totiž, že 300 miliónov z ministerstva musí ísť na dostavbu rozostavaných objektov. Podľa Mikloša sa teda len splní záväzok vlády, že mzdy v regionálnom školstve dosiahnu úroveň priemerného platu v národnom hospodárstve.
Mečiar zaútočil na Konfederáciu odborových zväzov (KOZ), ktorá sa pridala na stranu Smeru. "Viete, je tu jedna nepríjemná vec, že vedenie KOZ sa rozhodlo podporovať jednu politickú stranu," vysvetlil Mečiar, podľa ktorého sa vedenie odborov každý rok naväzuje na istý politický subjekt bez analýzy, čo to odborom prinesie, a bez ohľadu na to, že je to nerozumné. Myslí si, že ľudia, ktorí zlyhávajú v čele, potom hľadajú riešenie v tom, že sa chcú stať béčkami v politických stranách. Prezident KOZ Ivan Saktor to odmietol komentovať. "Ja nereagujem na hlasy porazených a pán Mečiar je politik, ktorý vždy poučuje druhých, ale sám veľmi úspešný v posledných rokoch nie je," dodal Saktor. Zdôraznil, že odbory sa rozhodujú slobodne a konanie vedenia odobril aj nedávny snem v Košiciach.
Predsedníčka SF Zuzana Martináková odmietla tvrdenie, že dnešná konferencia sa zmenila na kampaň. Sama však niekoľkokrát vo vystúpení spomenula priority svojej strany. "Súčasťou predvolebného obdobia je široká škála diskusií," reagovala Martináková, podľa ktorej sú takéto konferencie pred voľbami časté a politici sú povinní na ne chodiť a vysvetľovať, čo chcú po voľbách. Minister školstva bol zdržanlivejší. Ako vysvetlil, neskúma podujatia, na ktorého ho pozývajú, ale s OZPŠaV má dlhodobo dobré kontakty. "Keď som si však prečítal pozvánku, tak som bol trošku prekvapený," priznal Szigeti. Myslí si, že v súčasnosti voľby rezonujú v spoločnosti, a preto sa nemožno čudovať, že aj na takúto konferenciu prišli predstavitelia opozičných strán.