"Po zbabranej reforme zdravotníctva a neochote vlády čo i len si vypočuť lekárov, odborníkov či opozíciu a jej nezmyselnej tvrdohlavosti, na ktorú doplácame my všetci, vidíme štrajk ako jedinú možnosť ako upozorniť na katastrofálnu politiku vlády, ktorá je krok od toho, aby zruinovala celý zdravotnícky systém," uviedla dvojka na kandidátke ĽS-HZDS Beáta Sániová.
Trpezlivosť zdravotníkov dosiahla podľa nej svoju hranicu, ich finančný a spoločenský status sa stáva neúnosný. "ĽS-HZDS a my ako kandidáti podporujeme snahu zdravotníkov o zlepšenie ich situácie, o navýšenie ich platov, pričom sme za to, aby sa toto dialo takým spôsobom, ktorý nijako neohrozí zdravie pacientov," konštatovala Sániová.
Prednostka kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny Jeseniovej lekárskej fakulty v Martine si myslí, že zmyslom a podstatou reformy je vyššia efektivita za menej peňazí. Reforma, ktorá mala mať pozitívny dosah na pacienta, zdravotníckych pracovníkov i poskytovateľov zdravotnej starostlivosti však podľa nej nič z toho nenaplnila. "Dnes, keď hodnotíme dopad zdravotníckej reformy, je jednoznačné, že pacient nemá žiadne rukolapné výhody, ktoré po jej zavedení mal mať, dopláca za recept, za lieky i za hospitalizáciu, platí pri vyšetrení a rozhodca poisťovne limituje jeho možnosť hospitalizovania v nemocnici," poznamenala Sániová.
Štrajk zdravotníkov je podľa Slobodného fóra (SF) prirodzeným dôsledkom problémov, ktoré priniesla reforma z dielne ministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca. Strana protest zdravotníkov podporuje, uviedol v dnešnom stanovisku pre médiá odborník SF pre zdravotníctvo Ondrej Škodler.
Ostrý štrajk, ktorý dnes o 16.30 h začali zamestnanci Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave, je podľa Škodlera len prirodzeným dôsledkom "dlhoročného snaženia o primerané spoločenské ocenenie a adekvátne odmeňovanie ich ťažkej a zodpovednej práce". Škodler súčasne odmietol spochybňovanie legitimity štrajku zdravotníkov.
"Opodstatnenosť protestu zdravotníckych pracovníkov je možno vidieť aj z reakcie ministra Zajaca, ktorý ešte pred niekoľkými dňami v súvislosti s návrhom SF zvýšiť platby za poistencov štátu tento názor komentoval ako rozvrat verejných prostriedkov. Dnes dokonca pripúšťa, aby boli platby občanov a štátu za jeho poistencov v horizonte šiestich rokov rovnaké," dôvodí Škodler.
Kríza v zdravotníctve podľa stanoviska SF dnešným ostrým štrajkom vrcholí. Dnešný štrajk vyčíta SF predovšetkým vláde premiéra Mikuláša Dzurindu, ktorý "v pozícii mŕtveho chrobáka podcenil dlhodobo neprehliadnuteľné signály, upozorňujúce na to, že reforma ministra Zajaca vedie zdravotníctvo ku kolapsu".