BRATISLAVA 6. apríla (SITA) - Vláda svojim predvolebným sľubom, ktorým chce pridať peniaze na regionálne školstvo potvrdzuje podľa poslankyne ĽS-HZDS Ľudmily Muškovej to, čo poslanci za Ľudovú stranu už pri schvaľovaní rozpočtu na rok 2006 žiadali. "Nikoho neprekvapuje vyhlásenie ministra financií Ivana Mikloša potvrdené ministrom školstva Lászlóm Szigetim, že zriaďovatelia škôl by mohli na dofinancovanie škôl ešte v tomto období dostať zhruba 500 až 550 miliónov korún," uviedla dnes Mušková pre agentúru SITA. Upozornila, že finančný príspevok sa odrazu našiel aj na vykrytie vysokého deficitu škôl, ktorý vznikol mimoriadnymi nákladmi na kúrenie v zimnom období, ale aj na dofinancovanie miezd učiteľov, na ktoré sa doteraz napriek prísľubom vlády peniaze nenašli. "Zostáva tu nezodpovedaná otázka, prečo vláda dáva tieto prostriedky až dva mesiace pred voľbami. Každý triezvo uvažujúci človek si odpoveď ľahko domyslí," dodala Mušková.
Mestá a obce žiadali o preplatenie zhruba 416 miliónov korún na kúrenie, avšak reálne po skončení dohadovacieho konania dostanú menej. Podľa ministra to bude zrejme len polovica požadovanej sumy. Minister školstva László Szigeti predpokladá, že sa táto požiadavka zníži na 150 miliónov korún. Podpredseda ZMOS Jozef Turčány pripúšťa, že prvotné požiadavky zriaďovateľov mohli byť nadhodnotené. K avizovaným sumám sa však zatiaľ nevyjadroval. Dôležité bude, aby k dohode so zriaďovateľmi došlo ešte pred Veľkou nocou. Bol by to totiž významný signál pre zriaďovateľov, aby si vedeli zmanažovať peniaze do konca prvého polroka.
Ďalšie peniaze prisľúbil Mikloš regionálnemu školstvu na mzdy. Pri schvaľovaní štátneho rozpočtu poslanci odsúhlasili, aby 300 miliónov z kapitoly školstva bolo viazaných na dostavanie rozostavaných objektov. Šéfa školských odborov Jána Gašperana neprekvapuje, že štát musel pristúpiť k takémuto dofinancovaniu. Odbory totiž hneď avizovali, že spomenutých 300 miliónov bude v rozpočte chýbať. Ak minister financií uvoľní spomenutých 300 miliónov a zo svojej rezervy pridá aj rezort školstva, tak sa tým len naplnia záväzky kolektívnej zmluvy. Podľa Szigetiho by mohli školy dostať zhruba 500 až 550 miliónov korún. Mzdy v regionálnom školstve by sa tak mali vyrovnať priemerným platom v národnom