Bratislava 12. marca (TASR) - Súčasný i bývalý predseda parlamentu Jozef Migaš a Ivan Gašparovič potvrdili, že v histórii slovenského parlamentu po roku 1989 sa nestalo, aby nebol schválený program riadneho zasadnutia.
Migaš uviedol, že program 57. schôdze bude totožný s návrhom, ktorý predložil na predchádzajúce rokovanie. Dnešné rozhodnutie poslancov pociťuje ako sklamanie, aj keď vedel, že jednotlivé poslanecké kluby vládnej koalície mali k niektorým bodom výhrady a rozdielne postoje. V nijakom prípade však nepredpokladal, že to vyústi do neschválenia programu schôdze a parlament nebude v práci pokračovať.
Na základe výsledkov hlasovania je jasné, že proti schváleniu programu schôdze bol klub SMK i niektorí nezávislí poslanci. Postoj SMK vyplynul z toho, že nebol akceptovaný ich návrh a v programe zostali zaradené body reagujúce na Zákon o Maďaroch žijúcich v susedných krajinách. Migaš potvrdil, že ešte pred začiatkom 56. schôdze žiadal od predsedov strán a klubov vládnej koalície zodpovedný prístup k splneniu úloh parlamentu v tomto volebnom období, predovšetkým v súvislosti s vrcholiacimi snahami o členstvo v Európskej únii a NATO. Upozorňoval na nebezpečenstvo obštrukčných mechanizmov, ktoré vedia rokovanie zákonodarného zboru zablokovať.
Predseda parlamentu spomenul, že kontroverzným, z hľadiska schválenia celého programu, sa ukázalo odsunutie piatich zákonov týkajúcich sa Armády SR a obrany štátu na neskorší termín. Toto rozhodnutie poslancov bolo prijímané pod vplyvom žiadosti, aby o týchto pre integráciu dôležitých právnych normách rokoval gestorský Výbor NR SR pre obranu a bezpečnosť s Radou obrany štátu. Migaš preto chce na 57. schôdzi zaradiť tieto body až na záver zasadnutia z dôvodu získania časovej rezervy na uvedené rokovanie. "Nezaradenie takýchto bodov považujem za politické gesto, že integrácia nie je pre niekoho dôležitá," vyhlásil pred novinármi.
Migaš zvolal na poradu opäť predsedov koaličných strán a klubov, pretože dnešný výsledok hlasovania žiadne predchádzajúce stretnutia neavizovali, čo platí aj v prípad klubu SMK. Výhrady nezazneli ani na ostatnej Koaličnej rade a dnešný postup poslancov považuje za alibistický. Preto si chce tieto otázky vyjasniť, aby sa dnešok nezopakoval.
Expredseda NR SR Gašparovič potvrdil, že aj v minulosti mala koalícia problémy. Po zvážení následkov, ako povedal, sa vždy dohodla. "Slovensko potrebuje veľmi rýchlo prijať zákony, ktoré sú potrebné pre jeho vstup do Európskej únie a NATO. Z tohto pohľadu dnešné rozhodnutie neschváliť program riadne zvolanej 56. schôdze parlamentu vnímam ako deklaráciu neschopnosti viesť spoločnosť a štát k vytýčeným integračným zámerom," reagoval pre TASR.
*zg pm